Porozumienie ws. uroczystości rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Udało się osiągnąć porozumienie w sprawie uroczystości upamiętniających wybuch II wojny światowej na Westerplatte. Scenariusz obchodów został już w pełni uzgodniony i zaakceptowany zarówno przez prezydenta Gdańska, jak i stronę rządową.

 Za symboliczny początek II wojny światowej uznaje się atak niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na Westerplatte.

 – Szanse na zwycięstwo na Westerplatte nie były zbyt duże, bo ponad 200 polskich żołnierzy broniło terenu wojskowej składnicy tranzytowej przed 4 tysiącami niemieckich żołnierzy, dziesiątkami bombowców i wielkim pancernikiem Schleswig-Holstein, który ostrzeliwał Westerplatte od strony kanału portowego – przypomina dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 Polscy żołnierze mimo przeważających sił wroga, wierzyli w sens walki.

 – Trwali w przekonaniu, że dla tych wartości, które wyznają, dla niepodległej Rzeczpospolitej, są gotowi walczyć i ponieść często ofiarę – dodaje dr Karol Nawrocki.

 Hołd polskim żołnierzom oraz wszystkim ofiarom II wojny światowej tradycyjnie nad ranem oddamy na Westerplatte. Scenariusz uroczystości został już uzgodniony pomiędzy władzami Gdańska a stroną rządową. Według ustaleń w tym roku Apel Pamięci odczyta żołnierz, a harcerze mają włączyć się w udzielanie odpowiedzi na jego wezwania.

 – Jak państwo wiecie, od długiego już czasu jest tak, że każdy apel poległych jest dostosowany do uroczystości, także co do tego też nie ma wątpliwości. Co do tekstu apelu wszyscy jesteśmy zgodni i nie ma żadnych nieporozumień w tym zakresie – wyjaśnia wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

 Do takich nieporozumień doszło przed rokiem. Władze Gdańska nie chciały, aby apel odczytał oficer Wojska Polskiego, tylko harcerz.

 – Mam w pamięci to przykre wydarzenie sprzed roku. Mam nadzieję, że to się nie powtórzy – zapowiada prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

W tym roku harcerze będą mieli okazję zaznaczyć swoją obecność na uroczystości poprzez odczytanie specjalnej odezwy. Uczczą w ten sposób 100. rocznicę utworzenia związku.

 – Ta odezwa będzie przede wszystkim chciała pokazać i podkreślić w swojej treści wkład ZHP, wkład harcerzy w to wielkie wydarzenie, jakim było odzyskanie przez Polskę niepodległości – podkreśla hm. Artur Glebko, komendant gdańskiej chorągwi ZHP.

 W tegorocznych uroczystościach wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych.

 – Będzie pan premier – Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, będą marszałkowie Sejmu, Senatu, będzie minister obrony narodowej, będzie minister spraw wewnętrznych i administracji – zapowiada Dariusz Drelich.

 Jeszcze na początku tego miesiąca nie było jednak pewne, czy na uroczystościach na Westerplatte będzie obecne wojsko. Jego udziału nie chciał prezydent Gdańska. Paweł Adamowicz ugiął się jednak po fali krytyki. Uroczystości na Westerplatte bez asysty wojskowej nie wyobrażał sobie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który stanowczo protestował przeciwko decyzji prezydenta Gdańska.

 TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl