Ponad połowa młodych Polaków nie mieszka „na swoim”

Według badania „Finansowy portret młodych” opublikowanego przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej, ponad połowa młodych dorosłych Polaków (do 35 roku życia), mieszka z rodzicami. Winny brak pieniędzy – ocenia dr. Bogdan Więckiewicz.

Czwarta część raportu, o tytule „Młodzi mieszkają”, przeprowadzona przez Millward Brown na zlecenie KRD BIG  na reprezentatywnej próbie Polaków wskazuje: 53 proc. młodych w wieku 18-35 lat mieszka ze swoimi rodzicami. Na wsi samodzielnie mieszka co trzecia osoba; w mieście to już dwóch na trzech młodych Polaków.

Czynników jest wiele, jednak dr Bogdan Więckiewicz, wykładowca KUL, nie ma wątpliwości – główna przyczyna takiego stanu rzeczy to sytuacja finansowa ówczesnych polskich rodzin.

– Wszystkie raporty wskazują, że sytuacja rodzin w Polsce jest stosunkowo trudna. Mamy bardzo wysoką stopę bezrobocia. Poza tym coraz większa jest  skala ubóstwa, biedy w polskim społeczeństwie. To wszystko powoduje, że młodzi raczej niechętnie opuszczają własny dom rodzinny, licząc na wsparcie swoich rodziców, ewentualnie dziadków. (…) Brak perspektyw zatrudnienia powoduje, że młodzi nie chcą się usamodzielniać. Wolą pozostać w domu, dlatego, że przecież nie trzeba samodzielnie ponosić kosztów, np. utrzymania mieszkania, zakupy żywności – rodzice zawsze chętnie pomagają. Wybór młodych jest zatem taki, że lepiej pozostać w domu ile się da – zauważa socjolog.  

Za w dużej mierze istotne, przyczyny finansowe uznaje także Prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki. W materiale dla portalu forbes.pl podkreśla jednak, że finanse nie są jedynym powodem pozostawania z rodzicami. Łącki wymienia także aspekty wychowawcze oraz tradycję.

Raport wykazuje zależność pomiędzy samodzielnym mieszkaniem a stopniem wykształcenia. Od rodziców i krewnych wyprowadziło się blisko 70 proc. osób, które ukończyły studia wyższe. W przypadku osób z wykształceniem średnim to 54 proc. Domy bądź mieszkania rodziców opuściła również połowa młodych Polaków wykształconych tylko zawodowo.

Grupa dorosłych wciąż mieszkających z rodzicami jest także silnie uwarunkowana wiekowo. Podczas gdy domu rodzinnego nie opuściło 73 proc. osób w wieku 18-25 lat, dorośli „po trzydziestce”, którzy nie wyprowadzili się od rodziny to 30 proc. wszystkich w swojej grupie wiekowej.

Istotny jest również stan cywilny. Mieszkanie z rodzicami preferuje zaledwie 7 proc. osób samotnych. Z własną rodziną i dziećmi u swoich rodziców mieszka 21 proc młodych Polaków. Wśród osób w związkach bez dzieci takiego wyboru dokonuje blisko 30 proc. par. Istotna jest też płeć: przy rodzicach pozostaje zdecydowanie więcej mężczyzn (56 proc.). Domu rodzinnego nie opuszcza 50 proc. młodych kobiet.

Dr Bogdan Więckiewicz zwraca uwagę na następstwa aktualnego stanu rzeczy. Efektem jest m.in. zła sytuacja demograficzna w społeczeństwie polskim – zaznacza.

–  Trudności (…) powodują, że młode osoby coraz później decydują się wstąpić w związek małżeński, co w konsekwencji przekłada się na mniejszą dzietność, mniejszą liczbę posiadanych dzieci, czego z kolei efektem jest właśnie ta  dramatyczna – bo tak trzeba ją określić – sytuacja demograficzna – zauważa dr Bogdan Więckiewicz.

Według prognoz Komisji Europejskiej w 2050 roku Polaków będzie o 6 mln mniej. Tylko w 2013 roku w Polsce ubyło 38 tys. osób.

RIRM

 

 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl