Ponad 2,5 tys. żołnierzy ma liczyć świętokrzyska brygada WOT

Ponad 2,5 tys. żołnierzy ma liczyć świętokrzyska brygada Wojsk Obrony Terytorialnej. Zakładamy, że formacja batalionów powinna zakończyć się w 2020 r. – poinformował w poniedziałek dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady WOT płk. Artur Barański.

W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbyła się konferencja, podczas której omówiono m.in. zadania, potencjał i proces szkolenia pododdziałów WOT, a także ich wsparcie ze strony lokalnych samorządów. Jak przekazał Barański, obecnie w całej Polsce trwa trzeci etap formowania WOT.

„Patrząc na demografię woj. świętokrzyskiego zakładamy, że w regionie powstaną trzy bataliony” – dodał.

Formowanie pierwszego z nich – 101. batalionu lekkiej piechoty – rozpocznie się w lipcu, natomiast we wrześniu ruszą pierwsze szkolenia.

„Do tego batalionu będą mogli przychodzić kandydaci z całego województwa. Wszystkie powiaty będą – w ramach rejonu odpowiedzialności brygady – w tym batalionie” – przekazał płk. Artur Barański. Dodał, że kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT, muszą być pełnoletni i niekarani.

Pewne jest, że jeden z batalionów powstanie w Kielcach. Jak zaznaczył dowódca świętokrzyskiej brygady WOT, co do pozostałych miejsc „sprawa jest otwarta”.

„Samorządy mogą składać swoje propozycje co do miejsc lokalizacji batalionów, pododdziałów. Będziemy to rozstrzygać na poziomie dowództwa WOT” – dodał płk. Artur Barański.

W połowie września ub.r. kieleccy radni przegłosowali uchwałę dotyczącą odkupienia przez miasto od Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) byłej siedziby spółki oraz przyległych terenów należących do Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Gospodarki Komunalnej (RPZiGK)i przekazanie ich pod nową siedzibę WOT w Kielcach.

„Jesteśmy w trakcie procesu przekazywania tego terenu w zarząd wojska. Oczywiście, żeby zasiedlić to miejsce i przygotować je do płynnego dowodzenia, potrzebne są inwestycje, które zaplanowaliśmy na ten rok. Mam nadzieję, że do końca roku będę mógł stamtąd dowodzić brygadą” – powiedział płk. Artur Barański.

Formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w Polsce rozpoczęło się na początku 2017 r. Koncepcja przewiduje sformowanie 17 Brygad Obrony Terytorialnej – dwóch w woj. mazowieckim i po jednej w pozostałych województwach. Obecnie w strukturach WOT pełni służbę blisko 8,5 tys. żołnierzy, z czego 18 proc. stanowią żołnierze zawodowi (mają oni stanowić nie więcej niż 10 proc. formacji).

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Główne zadania WOT w czasie pokoju mają polegać m.in. na przeciwdziałaniu i zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych. WOT mają też współdziałać z wojskami operacyjnymi, na czas wojny przewidziano dla nich wsparcie wojsk operacyjnych w strefie bezpośrednich działań bojowych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl