Polsko-niemieckie konsultacje rządowe. Bez przełomu ws. Nord Stream 2

Przyszłość Unii Europejskiej, Nord Stream II, Brexit i walka z nielegalną migracją – to wokół tych tematów koncentrowały się konsultacje międzyrządowe Polski i Niemiec. Na wspólnej konferencji prasowej Angela Merkel deklarowała, że Niemcy zrobią więcej dla dywersyfikacji dostaw gazu do Europy. Nie zrezygnują jednak z budowy gazociągu Nord Stream II. A temu przeciwstawia się Polska i premier Mateusz Morawiecki.

To piąte spotkanie Mateusza Morawieckiego i Angeli Merkel w tym roku. Teraz towarzyszyły mu jednak konsultacje całych rządów Polski i Niemiec.

– Czasami różnice zdań niepotrzebnie aż tak mocno przykrywają nasze wspólne interesy i nasze wspólne wartości mówił premier RP.

Te wspólne interesy dziś koncentrują się zwłaszcza wokół współpracy gospodarczej. Tutaj Polska i Niemcy spotykają się ze wspólnym problemem.

– Należymy do tych krajów, które mają najniższe bezrobocie w całej Europie, stąd rozmawiamy też więcej o braku siły roboczej, braku specjalistów – wskazywała Angela Merkel.

To pociąga za sobą pytanie o politykę migracyjną. Tutaj pojawia się już spór. Polska najpierw blokowała obowiązkowe kwoty uchodźców, a teraz rozważa wycofanie się z globalnego paktu ONZ w sprawie migracji. Podobnie zresztą jak Austria, USA oraz Czechy.

– Nasze reguły, nasze suwerenne zasady dotyczące i ochrony granic, i kontroli przepływu migracji, są dla nas absolutnym priorytetem – podkreślał Mateusz Morawiecki.

Odmienne stanowisko prezentują Niemcy.

– Pakt o migracji nie jest wiążący prawnie, ale Niemcy się za nim opowiadają – akcentowała kanclerz Niemiec.

W kwestii migracji Polska z nadzieją patrzy na dyskusję w Radzie Europejskiej. Sama na tym polu pozostaje aktywna, zwłaszcza jeśli chodzi o kierunek wschodni i Ukrainę.

– Osiem – dziewięć milionów ludzi żyje na obszarach objętych działaniami wojennymi, tracą dach nad głową, z tamtych terenów bardzo wiele osób przybywa do Polski. Znajdują tutaj pracę – mówił Prezes Rady Ministrów.

Ale też tymczasowy dom; tymczasowy, bo dziś niepodległość Ukrainy to cel, na którym zależy całej Unii Europejskiej – to już słowa niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

– Mamy wspólny cel, aby Ukraina pozostała wciąż ważnym krajem tranzytowym dla rosyjskiego gazu – podkreślała kanclerz Niemiec.

Taka deklaracja nie oznacza jednak rezygnacji Niemiec z drugiej nitki gazociągu północnego. W sprawie Nord Stream II obawy Polski pozostają aktualne.

– Niestety, może wypchnąć tranzyt gazu przez Ukrainę – wskazywał premier Morawiecki.

W trakcie wizyty w Polsce kanclerz Angela Merkel próbowała jednak łagodzić spór. Stąd kolejna deklaracja.

– Zadeklarowałam, że dywersyfikacja jest ważna i dlatego Niemcy przyspieszą swoje plany, jeśli chodzi o stworzenie terminalu LNG tak, aby móc wykorzystywać też inne źródła energii – mówiła.

Już wcześniej media w USA informowały, że Niemcy mogą – podobnie zresztą jak Polska – sięgnąć po amerykański gaz skroplony. Dywersyfikacja dostaw to jeden z głównych obszarów, który zdecyduje o przyszłości Unii Europejskiej. Kolejny to Brexit.

– W interesie naszych krajów leży podtrzymywanie silnych więzi politycznych, gospodarczych ze Zjednoczonym Królestwem – akcentował Mateusz Morawiecki.

I tutaj jest już pełna zgoda Polski i Niemiec. Twardy Brexit odbije się bowiem niekorzystnie nie tylko na Wielkiej Brytanii, ale też całej Unii Europejskiej. To scenariusz, którego chcą uniknąć wszystkie państwa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl