fot. Paweł Palembas

Polska pod wpływem niżu

Jak informuje IMGW, Europa wschodnia będzie w zasięgu rozległego niżu z ośrodkami nad Morzem Bałtyckim i Morzem Egejskim, Północno zachodnie krańce kontynentu będą w zasięgu niżu znad Północnego Atlantyku, pozostałe rejony kontynentu znajdą się pod wpływem wyżu znad Zatoki Biskajskiej. Polska będzie pod wpływem niżu znad Morza Bałtyckiego, w chłodnej polarnej morskiej masie powietrza. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 983 hPa.

W poniedziałek zachmurzenie duże, miejscami większe przejaśnienia. Przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a na południu także śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w górach do około 5 cm, na Podhalu od 2 cm do 5 cm. Temperatura maksymalna od 1 st., 2 st. miejscami na południowym wschodzie do 3 st., 5 st. na pozostałym obszarze i 6 st. nad morzem. W rejonach podgórskich od -1 st. do 2 st. Wiatr umiarkowany, na zachodzie, nad morzem oraz na południu okresami dość silny, na zachodnim wybrzeżu początkowo silny, do 45 km/h, porywisty, w porywach do 65 km/h, a początkowo na zachodnim wybrzeżu i w Tatrach do 70 km/h, zachodni i północno-zachodni. W górach wiatr powodował będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże, miejscami większe przejaśnienia. Okresami opady, na wschodzie i południu kraju głównie opady śniegu, na wybrzeżu deszczu, a na pozostałym obszarze opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna od -2 st. miejscami na wschodzie i w rejonach podgórskich do 4 st. na Nizinie Szczecińskiej. Wiatr umiarkowany, na zachodzie, wybrzeżu i południu porywisty, w porywach do 60 km/h na zachodnim wybrzeżu, z kierunków zachodnich. W górach wiatr powodował będzie zawieje i zamiecie śnieżne. We wtorek zachmurzenie duże, miejscami większe przejaśnienia. Okresami opady: na wybrzeżu opady deszczu, na pozostałym obszarze opady deszczu i deszczu ze śniegiem, miejscami śniegu, a na południu opady deszczu ze śniegiem i śniegu, w górach opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w górach od 3 cm do 7 cm, na południu Polski miejscami od 2 cm do 5 cm. Temperatura maksymalna od 1°C miejscami na wschodzie i południu do 4 st. na zachodzie i 5 st. na wybrzeżu. Wiatr na północnym wschodzie, wschodzie i częściowo w centrum słaby, zmienny. Na pozostałym obszarze wiatr przeważnie umiarkowany, miejscami porywisty, na zachodnim wybrzeżu wiatr także dość silny, w porywach do 60 km/h, północny i północno-zachodni, jedynie na południu i południowym wschodzie zachodni i południowo-zachodni.

W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a wieczorem również śniegu. Temperatura maksymalna około 4 st. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich. W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura minimalna około -1 st. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni. We wtorek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Temperatura maksymalna około 3°C. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany, z kierunków zmieniających się.

PAP/RIRM

drukuj