Polska gospodarzem szczytu klimatycznego w 2018 r.

Polska zorganizuje szczyt klimatyczny w 2018 roku. Decyzja zapadła na zakończonej dziś w Marrakeszu 22. Konferencji Narodów Zjednoczonych.

Polska po raz trzeci zorganizuje szczyt klimatyczny. W 2008 roku wydarzenie odbyło się w Poznaniu, w roku 2013 miało miejsce w Warszawie.

W 2018 roku będziemy chcieli pokazać Polskę jako lidera polityki klimatycznej – wskazuje wiceszef resortu środowiska Paweł Sałek.

Chcemy pokazać to wszystko, co w Polsce udało się dokonać. Chcemy promować w sposób bardzo mocny Polskę. Chcemy promować polski przemysł, polski biznes i pochwalić się tym wszystkim, co przez ostatnie 30 lat – wówczas jak ta konferencja będzie się odbywać – udało się zrobić – podkreśla Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Organizacja szczytu jest potwierdzeniem pozycji naszego kraju w domenie ochrony środowiska – zauważa były ambasador tytularny Polski przy Unii Europejskiej Dariusz Sobków.

Pozycja pana ministra, polskiego ministra środowiska jest tak duża po 20 latach, gdy działa on w tej sferze, był trzykrotnie ministrem, raz prowadził organizację stron właśnie porozumienia klimatycznego w Poznaniu. Jest osobą bardzo rozpoznawalną. Można powiedzieć, że na palcach jednej ręki można takich graczy międzynarodowych w tej dziedzinie znaleźć, jak minister Szyszko – akcentuje Dariusz Sobków.

W ostatnim dniu szczytu klimatycznego polska delegacja zaprezentowała koncepcję bezodpadowej energetyki węglowej. Dotyczy ona popiołów, czyli ubocznych produktów spalania, które mogą być wykorzystywane do produkcji cementu czy betonu. To czysto polski pomysł, który może mieć swoje zastosowanie również w Europie – tłumaczy dr inż. Tomasz Szczygielski z Politechniki Warszawskiej.

Na dzień dzisiejszy byłoby to z ogromną korzyścią dla energetyki i ogromną korzyścią dla górnictwa, ponieważ to, co jest kosztem, mogłoby stać się mniejszym kosztem albo wręcz źródłem przychodu. Także jest to w interesie nas wszystkich – zaznacza dr inż. Tomasz Szczygielski.

Popioły można wykorzystywać jako substytuty materiałów budowlanych. Polski rząd wspiera tego typu działania – mówi wiceszef resortu środowiska Paweł Sałek.

Z problemu robimy naszą szansę na wykorzystywanie nowych materiałów budowlanych – podkreśla wiceminister środowiska

Obecność przedstawicieli polskiego rządu w Marrakeszu była także okazją do promocji polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Spotkania dwustronne w tym temacie odbyli minister środowiska prof. Jan Szyszko, wiceszef resortu Paweł Sałek oraz ambasador Polski w Maroko Marek Ziółkowski.

Chodziło o to, żeby pokazać, że Polska chce być członkiem Rady Bezpieczeństwa, chce, żeby ta rada pracowała bardziej demokratycznie i jednocześnie bardziej transparentne – akcentował Marek Ziółkowski, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Maroko.

Liczne spotkania dwustronne promujące kandydaturę Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ są efektem współpracy ministerstwa środowiska i polskiej ambasady w Maroko z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Organizacja szczytu klimatycznego w 2018 roku – to najważniejsza informacja płynąca z Maroka. Polska delegacja była bardzo aktywna. Zaangażowanie naszego kraju przejawiało się także m.in. poprzez prezentacje dotyczące leśnych gospodarstw węglowych bezodpadowej energetyki węglowej.

 

 

Szymon Kozupa/ TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl