fot. PAP/EPA

Polska nie podpisze paktu ONZ ws. migracji

Polska nie podpisze paktu ONZ w sprawie migracji. Informację tę potwierdził dziś na antenie Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON powiedział, że pakt ten nie jest dobrym rozwiązaniem. Dodał, że nie jest on metodą, która pozwoli ograniczyć kryzys migracyjny, tylko go spotęguje.

Stany Zjednoczone, Austria, Węgry, Czechy, Bułgaria, a teraz także Polska nie podpiszą paktu ONZ w sprawie migracji. Stanowisko naszego kraju potwierdził w radiowej „Jedynce” minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Uważamy, że to nie jest dobre rozwiązanie, to nie jest metoda, która pozwoliłaby ograniczyć kryzys migracyjny, a wręcz przeciwnie – tylko spotęgowałaby kryzys i jego skutki – powiedział Mariusz Błaszczak.

Szef MON wskazał także w rozmowie na dobrą współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

– Ta współpraca bardzo dobrze rozwijała się i rozwija się w sensie zdolności do przeciwdziałania kryzysowi migracyjnemu, ale także dziś podpisane zostanie porozumienie między państwami Grupy Wyszehradzkiej i Chorwacją w sprawie stworzenia wspólnej grupy bojowej i zgłoszenia tej wspólnej grupy bojowej do dyżuru w drugiej połowie przyszłego roku. To jest taka formalna działalność związana z budowaniem właśnie zdolności obronnych państw Unii Europejskiej – dodał.

Pakt w sprawie migracji został wypracowany na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ma zostać oficjalnie podpisany na grudniowej konferencji ONZ w Marrakeszu. Jest to pierwszy dokument kompleksowo regulujący międzynarodowe przepływy osób. Nie będzie miał mocy prawnie wiążącej. Ma natomiast – według pomysłodawców – upowszechnić standardy i normy dotyczące migracji oraz ułatwić współpracę państw w tym zakresie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj