fot. twitter.com/GDDKiA_Kielce

Polska na skraju wyżu znad zachodniej Europy

Jak informuje IMGW, Europa wschodnia znajduje się pod wpływem rozległego niżu znad Rosji. Pozostałe obszary kontynentu będą w zasięgu rozległego wyżu znad Francji. Południowo-zachodnia Polska znajdować się będzie na skraju wyżu znad zachodniej Europy. Pozostały obszar kraju znajdzie się pod wpływem zatoki niżu znad zachodniej Rosji. Na wschodzie i południowym wschodzie Polski zaznaczać się będzie układ frontów atmosferycznych. Z północnego zachodu napływać będzie dość ciepłe powietrze polarne morskie, jedynie początkowo na wschodzie i południu znajdować się będzie chłodniejsza masa powietrza.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1005 hPa hPa i będzie powoli rosło.

W środę zachmurzenie przeważnie duże, większe przejaśnienia możliwe na północy. Okresami słabe opady deszczu, na wschodzie, południowym wschodzie i częściowo w centrum możliwe także opady deszczu ze śniegiem. W obszarach podgórskich opady deszczu ze śniegiem i śniegu, w górach, zwłaszcza w Karpatach, opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0 st. Celsjusza w obszarach podgórskich Karpat i 2 stopni na wschodzie, do 5-7 stopni na Pomorzu i wybrzeżu. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, nad morzem początkowo dość silny i w porywach do 55 km/h, północno-zachodni. Wysoko w Karpatach wiatr powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy ze środy na czwartek zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu, na północnym wschodzie i wschodzie także deszczu ze śniegiem, w obszarach podgórskich Karpat i w Karpatach śniegu. Temperatura minimalna od -3 st. C, -2 st. C w obszarach podgórskich Karpat i -1 st. C na Suwalszczyźnie, do 3-5 st. C na Pomorzu i zachodzie oraz 5-7 st. C na wybrzeżu. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, w porywach do 60 km/h na wybrzeżu, zachodni. Wysoko w Karpatach wiatr powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

W czwartek zachmurzenie duże. Okresami opadu deszczu, w województwach wschodnich oraz w rejonach podgórskich Karpat także deszczu ze śniegiem, wysoko w Karpatach śniegu. Temperatura maksymalna od 1 st. C na Podhalu i 2 st. C na Suwalszczyźnie i miejscami na Podkarpaciu, do 5 st. C w centrum i 6-8 st. C na zachodzie i wybrzeżu. Wiatr umiarkowany, miejscami porywistym na wybrzeżu w porywach do 55 km/h, zachodni. Wysoko w Karpatach wiatr powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

PAP/RIRM

drukuj