fot. mon.gov.pl

Zajęcia dla weteranów z mistrzem tajskiego boksu

Kolejną edycję Projektu Wojownik – zajęć dla weteranów – poprowadzą w przyszłym tygodniu w Kłodzku mistrz tajskiego boksu i jego wychowanek, zawodnik MMA – poinformował w czwartek płk Szczepan Głuszczak z Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

„Weterani, rodziny poległych żołnierzy, instruktorzy sportów walki spotkają się 22 i 23 stycznia w Kłodzku podczas 10. odsłony Projektu Wojownik, by razem ćwiczyć mieszane sztuki walki pod okiem mistrzów sportu. Zajęcia, które odbędą się w 22. Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej poprowadzi mistrz świata w tajskim boksie Mariusz Cieśliński oraz zawodnik Babilon MMA Michał Bobrowski” – zapowiedział płk Szczepan Głuszczak.

Mariusz Cieśliński to pierwszy Polak, który wywalczył tytuł zawodowego mistrza świata w tajskim boksie. W 2005 r. w Nowym Jorku pokonał tajlandzkiego zawodnika Faphimaia Bunkerda. Wielokrotnie wygrywał mistrzostwa świata i Europy w kickboxingu i muay thai.

Zawodnik mieszanych sztuk walki Michał Bobrowski to wychowanek Cieślińskiego. W swojej ostatniej walce podczas gali Babilon MMA pokonał Szymona Kołeckiego. Jest amatorskim mistrzem Polski MMA Full Contact 2013, wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski w kickboxingu, brazylijskim jiu-jitsu, taekwon-do oraz MMA.

Celem Projektu Wojownik jest przede wszystkim integracja środowiska weteranów, a także zainteresowanie sportami walki jako dyscyplinami użytecznymi dla wojskowych.

W ramach projektu co miesiąc są organizowane zajęcia edukacyjno-sportowe dla żołnierzy-weteranów misji zagranicznych, weteranów poszkodowanych, rodzin poległych żołnierzy oraz instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Zajęcia polegają na seminariach (treningach) z mieszanych sztuk walki – MMA (Mixed Martial Arts) prowadzonych przez czołowych polskich zawodników.

Dotychczas w zajęciach wzięło udział ponad 400 żołnierzy, w tym 300 weteranów. Od maja 2017 r. odbyło się dziewięć edycji Projektu Wojownik, w tym jedna za granicą – w Polskim Kontyngencie Wojskowym na Łotwie. Według zapowiedzi dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Tomasza Piotrowskiego treningi będą organizowane także w innych polskich kontyngentach działających w ramach międzynarodowych misji; wkrótce mogą się odbyć w Rumunii, gdzie polscy żołnierze wchodzą w skład brygady NATO.

PAP/RIRM

drukuj