Wiceprezes IPN: W narracji historycznej polski głos jest zbyt słaby

W narracji historycznej, którą toczymy, polski głos jest zdecydowanie zbyt słaby. Obawiam się, że obecnie nie my sami, ale ktoś inny opowiada o postawach Polaków w czasie II wojny światowej – powiedział dziś wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk.

W ubiegły wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o IPN, zapowiadając jednocześnie, że skieruje ją w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. Nowela wprowadza m.in. karę do 3 lat więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Ustawa wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie.

„To ogromne zaskoczenie dla nas wszystkich. Kto by mógł do niedawna jeszcze pomyśleć, że działalność Instytutu Pamięci Narodowej w Polsce będzie obiektem troski jednocześnie rządów Stanów Zjednoczonych, Francji, Izraela, Ukrainy i Bóg wie jeszcze kogo” – powiedział prof. Szwagrzyk, pytany w Polskim Radiu 24 o dyskusję toczącą się nt. zapisów noweli o IPN. Ocenił, że w efekcie tej dyskusji „świat się dowiedział”, że nie było „polskich obozów śmierci”.

Zdaniem Krzysztofa Szwagrzyka, polski głos w narracji historycznej jest zdecydowanie zbyt słaby.

„Obawiam się, że to jest czas, kiedy nie my, ale ktoś inny mówi o naszej historii, o naszych postawach i nas samych w czasie drugiej wojny światowej” – powiedział wiceprezes IPN.

Na początku lutego, zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl