fot. Ministerstwo Zdrowia

Wiceminister zdrowia: Ochrona zdrowia to priorytet rządu Zjednoczonej Prawicy. Podejmowanych jest szereg działań 

Rząd Zjednoczonej Prawicy podejmuje szereg działań zmierzających do poprawy sytuacji m.in. w obszarze finansowania i dostępności – powiedziała w Sejmie wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Wniosek w ramach informacji bieżącej w sprawie „pogarszającej się sytuacji w systemie opieki zdrowotnej” złożył klub parlamentarny PSL-UED.

Wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko zauważyła, że z takimi problemami w ochronie zdrowia „zderzały się także poprzednie rządy”. Podkreśliła, że ochrona zdrowia to priorytet rządu Zjednoczonej Prawicy. W tym kontekście podała przykład przekazania z budżetu dodatkowych środków na świadczenia.

Wiceszefowa resortu akcentowała też, że zagwarantowany został systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB. Pieniądze trafią m.in. na wynagrodzenia i zwiększenie liczby świadczeń.

– W 2019 roku przeznaczamy na ochronę zdrowia 92 mld zł. W 2014 r. było to 72 mld zł. Ponad 20 mld zł jest w ciągu kilku lat więcej w Narodowym Funduszu Zdrowia i te środki zostają przeznaczone na ochronę zdrowia. Należy podkreślić, że po raz pierwszy obecny rząd przygotował ustawę, która gwarantuje systematyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia. Tzw. ustawa sześcioprocentowa mówiąca o tym, że na ochronę zdrowia w Polsce będzie przeznaczane 6 proc. PKB jest faktem. W ciągu kilku lat dodatkowo do systemu wpłynie ponad 830 mld zł. To są konkretne działania obecnego rządu – mówiła polityk.

Wiceminister odniosła się też do kwestii zmian liczby szpitalnych łóżek. Powiedziała, że ich zwiększanie czy zmniejszanie jest naturalnym mechanizmem dostosowującym bazę szpitalną do potrzeb zdrowotnych społeczeństwa. Zmiany – jak mówiła wiceminister – zgłaszane są do wykazu prowadzonego przez wojewodów i nie wpływają negatywnie na bezpieczeństwo.

RIRM

drukuj