We wtorek spotkanie władz klubów PO i Nowoczesnej

We wtorek dojdzie do pierwszego spotkania zespołu koordynującego współpracę klubów Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Prezydium, w skład którego weszli m.in. szef klubu PO Sławomir Neumann oraz rzecznik N. Paulina Hennig-Kloska, ma służyć ewentualnemu zacieśnieniu współpracy tych partii.

Z zapowiedzi wynika, że tematem spotkania mają być m.in. zmiany w Kodeksie wyborczym, projekt ustawy budżetowej, a także wnioski o odwołanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego.

Jak informowali przedstawiciele PO, wśród tematów będzie też podejście obu partii do ochrony immunitetowej posłów; wobec polityków obu frakcji jest kilka wniosków o uchylenie immunitetu.

Prof. Andrzej Gil, politolog z KUL, zwraca uwagę, że obie partie zmagają się z własnymi wewnętrznymi problemami i konfliktami. Według niego nie ma szans na szersze porozumienie dwóch ugrupowań.

– Jeżeli rzeczywiście te dwie partie, niektórzy działacze poczują się zagrożeni działaniami np. wymiaru sprawiedliwości, to być może dojdzie do jakiegoś współdziałania, ale wokół innych wartości. Nie będzie mowy o programie, nie będzie mowy o wyborach, za to będzie mowa np. o tym, że trzeba bronić immunitetu poselskiego, dlatego, że tutaj widzimy, w jakim kierunku idzie chociażby sprawa pana Gawłowskiego. Tak więc być może będzie to sojusz doraźny w obronie własnych, konkretnych interesów, ludzi, środowisk, natomiast jeśli chodzi o współdziałanie programowe, to ja nie bardzo to widzę. Dlaczego? Dlatego, że to, co spaja opozycję to jest tak naprawdę nienawiść do PiS-u, natomiast żadnych wspólnych programowych elementów tutaj nie widzę – komentuje prof. Andrzej Gil.

PO i N. zamierzają też wrócić niebawem do rozmów na temat wspólnego startu w wyborach samorządowych. Chodzi o ułożenie koalicyjnych list wyborczych m.in. do sejmików województw i rad miast, a także wystawienia kandydatów na włodarzy miast.

Dotychczas jedyne porozumienie w tej sprawie zawarto w kwestii kandydatury na stanowisko prezydenta Warszawy. Ustalono, że o funkcję tę będzie się ubiegał Rafał Trzaskowski z PO, którego zastępcą – w razie zwycięstwa wyborczego – będzie Paweł Rabiej z Nowoczesnej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl