We Włocławku i w Warszawie uczczono bł. ks. J. Popiełuszkę w 34. rocznicę jego męczeńskiej śmierci

Mija 34. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się w czwartek we Włocławku. Jutro w Kościele pod wezwaniem św. Stanisława Kostki będzie sprawowana uroczysta Msza Św. Z kolei na UKSW odbyła się dziś Ogólnopolska konferencja naukowa z udziałem IPN  „Wiara i patriotyzm. Msze za Ojczyznę bł. ks. Jerzego”.

Msze święte za Ojczyznę w parafii św. Stanisława Kostki miały dać chrześcijańskie fundamenty rodzącemu się nowemu ruchowi, który był ukierunkowany na wolność – mówi prezes IPN dr Jarosław Szarek.

– Był pomysł ks. Teofila Boguckiego, aby to wielkie dzieło, które Polacy wtedy podjęli, naprawy Polski, budowy niezależnego ruchu społecznego „Solidarności”, osadzić mocno na wartościach chrześcijańskich. Ich rola wzrosła po wprowadzeniu stanu wojennego, gdy komuniści uderzyli w „Solidarność”. To było miejsce spotkania się tysięcy ludzi – przypomina dr Jarosław Szarek.

Przesłanie męczennika naszych czasów jest ciągle aktualne – podkreśla rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński.

– Jestem przekonany, że dzisiejsze spotkanie nie tylko przypomni nam tragiczne wydarzenia tamtego czasu, ale pokaże ponadczasowość przesłania, które pozostawił nam bł. ks. Jerzy Popiełuszko – zaznacza ks. prof. Stanisław Dziekoński.  

To przesłanie zawiera się w ewangelicznych słowach „Zło dobrem zwyciężaj”, które bł. ks. Popiełuszko często przytaczał w swoich homiliach. Bł. ks. Jerzy jest jednym z tych, dzięki którym odzyskaliśmy wolność.

– Te homilie ks. Jerzego Popiełuszki, bardzo mocno zakorzenione w nauczaniu prymasa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II, zakorzenione w naszej tożsamości, dodawały nadziei, otuchy. Najważniejsze przesłanie ks. Jerzego Popiełuszki jest także aktualne dzisiaj: „Zło dobrem zwyciężaj” – wskazuje dr Jarosław Szarek. 

Homilii ks. Jerzego Popiełuszki słuchałem w czasie internowania. Czytano je na głos przez okno tak, by wszyscy mogli słyszeć – mówi Andrzej Gwiazda i wspomina pierwsze spotkanie z błogosławionym.

– Przegadaliśmy do rana na temat jego homilii, przygotowania i sytuacji. Byłem jednym z pierwszych, który wyszedł z tej jedenastki. Do omówienia było bardzo dużo, a potem byłem na wszystkich Mszach za Ojczyznę na Żoliborzu i z księdzem Popiełuszką miałem dość częsty kontakt – podkreśla Andrzej Gwiazda.

Dobro pokonało zło poprzez męczeńską śmierć ks. Popiełuszki – podkreślał podczas uroczystości przy tamie wiślanej we Włocławku prezydent Andrzej Duda. Przypomniał także słowa błogosławionego o jedności i przebaczeniu.

– Niechże te słowa o wolności będą dla nas tak ważne właśnie teraz, tego 11 listopada, kiedy cały nasz naród będzie zapatrzony w to stulecie. Bądźmy razem, odsuńmy na bok bieżące spory. Niech to będzie nasze wielkie, wspólne narodowe święto, tak jak z całą pewnością chciałby bł. ks. Jerzy Popiełuszko – zaapelował prezydent Andrzej Duda.  

Na placu przed Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki sprawowana była została uroczysta Msza św., której przewodniczył ordynariusz włocławski ks. bp Wiesław Mering.

– Jedno z najważniejszych zdań ks. Jerzego: gdyby większość Polaków w obecnej sytuacji wkroczyła na drogę prawdy, stalibyśmy się narodem wolnym już teraz – akcentował ks. bp Wiesław Mering.

Ks. Popiełuszko został porwany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w Górsku, gdy wracał z Bydgoszczy do Warszawy. Okrutnie bity i maltretowany został zrzucony z tamy do Wisły. Kapelan „Solidarności” został ogłoszony błogosławionym 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl