Warszawa: Wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Historii Polski

W Warszawskiej Cytadeli odbyła się dziś uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Historii Polski.

W ceremonii uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki, minister kultury prof. Piotr Gliński, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro oraz prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Prezydent Andrzej Duda w swoim liście wskazał, że dzisiejsza uroczystość to bardzo ważny krok na drodze do urzeczywistnienia wielkiego dzieła, jakim jest budowa Parku Niepodległości.

„Jego budowa to wielkie wyzwanie i wysiłek, który będzie kontynuowany przez kolejne lata. To przede wszystkim droga do wzniosłego celu – stworzenia niezwykłego pomnika dziejów Ojczyzny, walki naszego narodu o wolność, i wytrwałej walki na rzecz suwerennego państwa” – napisał.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził radość, że będziemy potrafili w końcu opowiadać naszą wspaniałą historię o samych sobie. Dodał, że Polska, jak żaden naród na świecie, nie ma się czego wstydzić.

– Po pierwsze, tak wiele uczyniła dla Europy i całego świata, a równocześnie wyrządziła tak niewiele zła. Ono się również zdarzało, ale w porównaniu do wielu innych państw, było na nieporównywalnym poziomie. Tę historię, taką prawdziwą, że byliśmy trubadurami, prekursorami wolności Europy, trzeba opowiadać naszym językiem – podkreślił premier.

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r.

Od początku działalności zaczęło prowadzić zarówno prace związane z tworzeniem siedziby i wystawy stałej, jak i bieżącą działalność wystawienniczą, edukacyjną, naukową i związaną z promocją dziedzictwa historycznego za granicą.

Gmach stanie na terenie Cytadeli Warszawskiej w tzw. Parku Niepodległości. Znajdą się tam też istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie, budowana jest tam także nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl