fot. PAP/Jacek Turczyk

Warszawa: konferencja pt. „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o polskiej wsi” z udziałem prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda bierze udział w konferencji pt. „Wspólnie o Konstytucji, wspólnie o polskiej wsi”. Wydarzenie odbywające się w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie wpisuje się w kampanię społeczno-informacyjną przed planowanym referendum ws. ustawy zasadniczej.

W przemówieniu prezydent Polski powiedział, że jeżeli mówi się o polskiej wsi, to jest to dyskusja nie tylko ważna, ale i poważna, tak jak poważnym tematem jest polskie rolnictwo. Ocenił, że sporo jest kwestii konstytucyjnych dotykających polskiego rolnictwa. Wśród nich wskazał m.in. na kwestie emerytalne.

Uważam, że kwestia wieku emerytalnego jako prawa obywatelskiego jest źle uregulowana w obecnej konstytucji. Gdyby była dobrze uregulowana, to nie dałoby się tego wieku podwyższyć wszystkim Polakom do 67. roku życia, kobietom niepracującym na roli o 7 lat, a kobietom pracującym na roli jeszcze więcej. Nie dałoby się tego zrobić, bo albo nie dałoby się tego zrobić zwykłą większością w Sejmie, albo Trybunał Konstytucyjny – gdyby była dobra konstytucyjna regulacja – nie uznałby takiego działania. Ale stało się inaczej. Moim zdaniem jest to jeden z poważnych braków, które występują w polskiej konstytucji – powiedział prezydent Polski.

Andrzej Duda inicjatywę przeprowadzenia referendum ws. zmian w konstytucji ogłosił podczas uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja. Plebiscyt miałby się odbyć w 100. rocznicę odzyskania prze Polskę niepodległości – 11 listopada 2018 r. Drugi scenariusz przewiduje dwudniowe referendum – 10 i 11 listopada.

 

RIRM

drukuj