By Thomas.xx71 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39221145

Wadowice będą świętowały 99. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

Ogólnopolskie spotkanie uczniów ze szkół, których patronem jest św. Jan Paweł II, koncert orkiestr strażackich, a także widowisko muzyczne „Decalogue” to niektóre z wydarzeń, jakie odbędą się 18 maja w Wadowicach z okazji 99. urodzin papieża – podali organizatorzy.

Młodzież ze szkół i placówek im. św. Jana Pawła II spotka się w Wadowicach już 19. raz. Kulminacją tego wydarzenia będzie Msza św. w miejscowej bazylice Ofiarowania NMP. Odprawi ją ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Szefowa działu promocji wadowickiego magistratu Małgorzata Targosz-Storch poinformowała, że po eucharystii na maszt na rynku wciągnięta zostanie uroczyście flaga papieska.

„Będzie to symboliczne zapoczątkowanie przygotowań do przypadającej w 2020 r. setnych urodzin papieża Polaka” – powiedziała Małgorzata Targosz-Storch.

Uczestnicy zlotu spróbują na wadowickim rynku urodzinowego tortu. Wezmą też udział w biesiadzie wadowickiej, którą przygotowały członkinie kół gospodyń wiejskich.

W Polsce jest ponad półtora tysiąca szkół i placówek wychowawczych, które noszą imię św. Jana Pawła II.

„Rokrocznie w dniu urodzin papieża do Wadowic przyjeżdża ok. 700-800 uczniów reprezentujących te placówki” – powiedziała Małgorzata Targosz-Storch.

Po południu na wadowickim rynku wystąpią połączone orkiestry strażackie. To także wieloletnia tradycja. Koncert nosi tytuł „Strażacy Janowi Pawłowi II w hołdzie”.

Największym wydarzeniem będzie widowisko muzyczne „Decalogue”. Odbędzie się wieczorem 18 maja na wadowickim rynku.

„Łączy ono nie tylko artystów z całego świata, ale również różne gatunki i style muzyczne. Inspiracją do stworzenia wszystkich kompozycji było dziesięć przykazań oraz nauczanie Jana Pawła II” – poinformowała Magdalena Maślona z wadowickiego Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II, które organizuje wydarzenie wraz z samorządem rodzinnego miasta Jana Pawła II.

Wystąpią m.in. Levi Sakala, Mietek Szcześniak, Andrzej Lampert, Marcin Spenner i Piotr Łukaszewski, o. Stan Fortuna, Józef Skrzek, Darek Malejonek, Marcin Pospieszalski, Adeb Chamoun Trio, Jan Trebunia-Tutka, a także Orkiestra Filharmonii Śląskiej i Polski Chór Kameralny pod batutą Jana Łukaszewskiego.

Jak dodała Magdalena Maślona, projekt „Decalogue” powstał we współpracy z Papieskim Stowarzyszeniem – Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które wspiera działania w zakresie pomocy humanitarnej, m.in. odbudowę domów w Syrii, budowę studni w Sudanie, jak również pomoc rodzinom w Libanie i Iraku.

Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. W mieście spędził dzieciństwo i młodość. Po zdaniu matury, w 1938 r., wraz z ojcem wyjechał do Krakowa.

Metropolita krakowski ks. kard. Karol Wojtyła został papieżem 16 października 1978 r. Jako następca św. Piotra pielgrzymował do rodzinnego miasta trzykrotnie – w 1979, 1991 i w 1999 r.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl