[TYLKO U NAS] Podinsp. M. Chlebicz: Cieszą statystyki – Polacy czują się coraz bardziej bezpieczni

Cieszą jednak statystyki, które mówią, że Polacy czują się coraz bardziej bezpieczni – powiedziała w środowych „Rozmowach niedokończonych” na antenie TV Trwam i Radia Maryja podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. Według różnych badań, poczucie bezpieczeństwa oscyluje pomiędzy 87-95 proc. To niesamowicie dobry wynik – dodał Maciej Zaborowski, adwokat.

W środę podczas „Rozmów niedokończonych” na antenie TV Trwam i Radia Maryja poruszany był temat: „Jak być bezpiecznym w codziennym życiu”. Gośćmi programu byli: podinsp. Monika Chlebicz – rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy, Maciej Zaborowski – adwokat oraz Adam Budek – psycholog społeczny.

W życiu napotykamy na różne problemy. Czasem ciężko jest ocenić, czy próbować zainterweniować, wtrącać się czy zaczekać aż problem się rozwiąże – powiedziała podinsp. Monika Chlebicz.

Zawsze jest dylemat, czy się wtrącać – czy jest to moja sprawa czy nie. Są to często sprawy związane np. z konfliktami w rodzinie. Nie wiemy, czy dany moment jest już tym, kiedy mamy zadzwonić na policję czy rodzina upora się z problemem sama. Są natomiast bardziej klarowne problemy. Obecnie na zewnątrz jest coraz zimniej i spotykamy ludzi siedzących np. na przystanku zbyt długo. Zastanawiamy się, czy podejść i zapytać czy przejść obojętnie. Jeśli nawet nie mamy odwagi podejść, bo się po prostu boimy, to na pewno powinniśmy zadzwonić pod nr 112 i dać zgłoszenie anonimowo – zaznaczyła rzecznik.

Poczucie bezpieczeństwa nie jest uniwersalne, ale obecnie w Polsce żyjemy w bardzo bezpiecznych czasach, co pokazują statystyki – wskazywał adwokat Maciej Zaborowski.

Poczucie bezpieczeństwa różni się od regionu, w jakim się mieszka – nawet w obrębie tego samego miasta czy dzielnicy. Są regiony czy miejsca bardziej bezpieczne, inne mniej. Natomiast jeżeli spojrzymy ogólnie na poziom bezpieczeństwa w Polsce, to w obecnych czasach mamy jeden z najwyższych od końcówki lat ‘90. Według różnych badań poczucie bezpieczeństwa oscyluje pomiędzy 87-95 proc. To jest niesamowicie dobry wynik, który osiągnęliśmy dzięki pracy nas wszystkich, ale też nie może zabraknąć przy tym ogromnego ukłonu w stronę policji – zaznaczył gość „Rozmów niedokończonych”.

Podinsp. Monika Chlebicz wskazała, że definicja poczucia bezpieczeństwa dla każdego może być inna.

Jest to brak zagrożenia, spokój wewnętrzny. Jeśli wszystko jest stabilne, kiedy wszystko, co nas otacza jest przewidywalne, wtedy człowiek może czuć się bezpieczny. Oczywiście jedynie w pewnym sensie. Każde odstępstwo od normy albo jakieś zachwianie może spowodować, że coś zostanie odebrane jako niebezpieczne, choć niekoniecznie musi takim być. Z punktu widzenia policjantów, bezpieczeństwem możemy nazwać brak zagrożenia. Czy możemy to osiągnąć? Myślę, że tak do końca na pewno nie. Cieszą jednak statystyki, które mówią, że z roku na rok Polacy czują się coraz bardziej bezpieczni – zaznaczyła rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy.

Adam Budek, psycholog społeczny, wskazał na widzenie bezpieczeństwa z punktu widzenia psychologicznego.

Bezpieczeństwo jest poczuciem stałości, pewności i braku potencjalnego zagrożenia, więc pokrywa się to z kwestiami, które zostały wyżej wymienione. Natomiast z punktu widzenia psychologicznego, w 1954 r. amerykański psycholog Abraham Maslow stworzył tzw. piramidę potrzeb. Napisał dzieło „Motywacja i osobowość”, gdzie zajmował się tematem ludzkich potrzeb. Z tych badań wyszło, że oprócz podstawowych potrzeb fizjologicznych, potrzeba bezpieczeństwa jest najważniejszą potrzebą w życiu człowieka. Jest ona najważniejsza m.in. z tego względu, że bez zapewnienia poczucia bezpieczeństwa w zasadzie w ogóle nie można pójść dalej. Dalsze potrzeby – tj. samorealizacja, przynależność, szacunek, miłość – nie mogą być zrealizowane, jeżeli nie czujemy się bezpiecznie. Potrzeba bezpieczeństwa jest zarówno potrzebą biologiczną, jak i psychiczną. Z jednej strony to, że mam co jeść, jest załatwieniem potrzeby biologicznej, a to, że czuję się bezpiecznie w swoim otoczeniu – w domu, na ulicy – to jest potrzeba psychiczna. Co więcej, bezpieczeństwo jest jedyną potrzebą, która jest zmienna na różnych etapach życia. O ile kolejne potrzeby – samorealizacja, przynależność itd. – zawsze są mniej więcej te same, to potrzeba bezpieczeństwa się zmienia    w zależności od wieku – powiedział Adam Budek.

W środę 21 listopada ruszył portal internetowy [Ostrzegamy.online]. Ma on na celu informować oraz edukować o niebezpieczeństwach, które mogą grozić każdemu z nas. [czytaj więcej]

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl