[TYLKO U NAS] M. Wąsik: Afery GetBack i Amber Gold nie są porównywalne

To jest rzecz nieporównywalna. Przede wszystkim państwo zadziałało. GetBack to firma identyfikacyjna, która faktycznie prowadziła działalność operacyjną i prowadzi nadal. Amber Gold było oszustwem od początku do końca – mówi o aferze GetBack w rozmowie z Telewizją Trwam poseł PiS Maciej Wąsik.

Nie milkną echa afery GetBack. Opozycja zarzuca, że sytuacja jest wynikiem nieudolności działań rządu. Rząd z kolei wskazuje, że państwo zadziałało bez zarzutu. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Maciej Wąsik podkreśla także rolę banków, które współpracowały z firmą.

– Można byłoby dodać, że to także afera banków. Banki były beneficjentem pewnych działań GetBack’u, z ogromną chęcią sprzedawały długi GetBack’owi. Była też nieudana próba wplątania w to premiera Mateusza Morawieckiego. Służby zadziałały tutaj szybko i zdecydowanie. Dalsze działania służb powinny potwierdzić tezę, że państwo działało bardzo dobrze. Należy wskazać winnych. Nie tylko poszczególne osoby, ale także pewne podmioty zbiorowe – zaznacza Maciej Wąsik.

Szef GetBack próbował wciągnąć w sytuację premiera, do którego pisał listy o pomoc.

– Konstruując list do premiera prezes firmy przedstawiał ją jako prawicową. Żądał od niego interwencji i wsparcia państwa. Premier zachował się bardzo asertywnie. Była to próba wciągnięcia w tę sytuację pana premiera – mówi poseł PiS.

Dodaje, że tej sytuacji nie można porównywać z aferą Amber Gold, głównie za sprawą szybkości reakcji państwa.

– To jest rzecz nieporównywalna. Przede wszystkim państwo zadziałało. GetBack to firma identyfikacyjna, która faktycznie prowadziła działalność operacyjną i prowadzi nadal. Amber Gold było oszustwem od początku do końca. Państwo prawie trzy lata zmagało się z tą wiedzą, dopóki nie doszło do krachu – zauważa Michał Wąsik.

Poseł wskazuje, że nie jest konieczne powoływanie komisji śledczej w tej sprawie.

– Komisja śledcza powinna powstawać w sytuacjach, kiedy państwo jest bezradne. W tej sytuacji państwo zadziałało dobrze – podkreśla.

RIRM

drukuj