fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. prof. W. Cisło: Przykład ks. bpa S. Hanny pokazuje, że wiara kosztuje

Warto odwoływać się do takich przykładów, jak ks. bp Saad Sirop Hanna i pokazywać, że wiara też kosztuje – powiedział w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Sekcji Polskiej Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Po raz pierwszy do Polski przybył ks. biskup z Iraku. W tym kontekście ks. prof. Waldemar Cisło powiedział, że mamy do czynienia z Kościołem, „który cierpi, doświadcza krzyża na co dzień. Syria i Irak są państwami, gdzie chrześcijanie są mordowani, wypędzani ze swoich domów, prześladowani, a ich świątynie są niszczone”.

– Kiedy w Polsce przylepia się tęczę do Matki Bożej, oni za noszenie krzyżyka na szyi są mordowani. To jest różnica we wrażliwości, którą widzimy – zaznaczył duchowny.

Gościem przybyłym do Polski jest ks. bp Saad Sirop Hanna, który „był porwany ze swojego kościoła, przetrzymywany, torturowany, wielokrotnie namawiany do tego, żeby przeszedł na islam. On odważnie bronił swojej wiary, nie załamał się”.

– Wszystkie swoje przeżycia, rozterki, bóle, które dane mu było przeżywać przez czas porwania, ale i próby wiary, których doświadczał, zawarł w swojej książce („Porwany w Iraku” – red.). Myślę, że warto po nią sięgnąć – wskazał ks. prof. Waldemar Cisło.

Jak podkreślił duchowny, „to jest też przypomnienie rzeszy księży w Iraku, Syrii, którzy pozostali ze swoimi wiernymi”.

– Pamiętamy świadectwa wiernych, którzy mówili, że „tam, gdzie pozostali księża, siostry zakonne, my też pozostaliśmy, bo wiedzieliśmy, że ktoś się będzie o nas troszczył, ktoś będzie nam dostarczał żywności, leków i wszystkiego, co będzie nam potrzebne”. To jest piękne świadectwo Kościoła. (…) Tam, gdzie pasterze stanęli na wysokości zadania, nawet za cenę życia, bo wiemy, że wielu księży, biskupów, sióstr zakonnych było zamordowanych lub porwanych, mimo wszystko Syria i Irak pokazują wspaniałe postawy tych osób – powiedział.

Ks. prof. Waldemar Cisło zaznaczył, że „warto jest sięgnąć po takie przykłady, jak właśnie ks. bp Saad Sirop Hanna czy ks. Douglas Al-Bazi, który również był przetrzymywany, torturowany i który gościł w Radiu Maryja i TV Trwam”.

– Myślę, że warto odwoływać się do takich przykładów i pokazywać, że wiara też kosztuje, bo ci ludzie nie czekali, aż ktoś za nich to załatwi, tylko się upominali, walczyli o Kościół – podkreślił duchowny.

Cała rozmowa z ks. prof. Waldemarem Cisło dostępna jest [tutaj]. 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl