fot. Mateusz Marek / Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] J. Zieliński: Wakaty nie zapewniają bezpieczeństwa. Zapewniają je funkcjonariusze

Sytuacja jest nienajgorsza, ale oczywiście wakaty chcemy uzupełnić do końca. Chcemy, żeby wszystkie miejsca wolne były wypełnione, bo ja to ciągle powtarzam – wakaty nie zapewniają bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniają konkretni funkcjonariusze – mówił Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, w piątkowych „Aktualnościach dnia” w Radiu Maryja.

Jarosław Zieliński zauważył, że pomimo trudnego rynku pracy w Polsce, ilość funkcjonariuszy pracujących w służbach jest zadowalająca.

Chcemy, żeby wszystkie miejsca wolne były wypełnione, bo ja to ciągle powtarzam – wakaty nie zapewniają bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo zapewniają konkretni funkcjonariusze, ale ich liczba, pomimo trudnego rynku, bo przecież jest konkurencja na rynku poza służbami, jest najmniejsze od 30 lat bezrobocie. Różne przedsiębiorstwa, instytucje oferują miejsca pracy młodym ludziom, więc można powiedzieć, że w tych warunkach sytuacja w naszych służbach nie jest najgorsza, powiedziałbym, że jest w miarę dobra, ale będziemy dążyć do tego, aby była jeszcze lepsza – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Jakość pracy naszych służb wpływa na to, że Polska jest krajem bezpiecznym.

– Druga rzecz jest bardzo ważna, którą trzeba podkreślić, a jest to jakość pracy naszych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a jakość jest naprawdę bardzo wysoka, dlatego Polska jest krajem bezpiecznym, w Polsce Polacy czują się bezpiecznie, bezpieczeństwo jest zapewnione każdemu obywatelowi, a jeżeli się zdarza jakieś przestępstwo, to policja i inne służby reagują szybko i skutecznie – stwierdził wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Profesjonalizm w pracy służb jest widoczny m.in. podczas Marszu Niepodległości.

– Jeden tylko przykład warto przywołać: Marsze Niepodległości. Zawsze były, za rządów kolacji PO-PSL, wokół tego awantury, był niepokój i prowokacje. Teraz wszystko odbywa się spokojnie, godnie. 250-tysięczny marsz przeszedł ulicami Warszawy 11 listopada i służby zapewniły wszystkim bezpieczeństwo – zauważył polityk.

Kolejnym elementem mającym polepszyć jakość pracy służb jest ich modernizacja.

– W ramach planu modernizacji służb mundurowych wprowadzamy nie tylko podwyżki uposażeń funkcjonariuszy i wynagrodzeń pracowników cywilnych tych służb, ale także inwestujemy w infrastrukturę: budujemy nowe komendy, komisariaty, strażnice. Remontujemy te obiekty, odtwarzamy masowo polikwidowane, w czasach rządów PO-PSL, posterunki policji. Tych posterunków w tamtym czasie – w czasie 8 lat rządów naszych poprzedników – zamknięto ponad połowę. 418 posterunków zamknięto spośród 815, które wcześniej funkcjonowały. Zostało ich tylko 397. Już 98 z nich reaktywowaliśmy i będziemy przywracać do życia kolejne posterunki – dodał Jarosław Zieliński.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem Jarosława Zielińskiego, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj