[TYLKO U NAS] J. Dziedziczak: Można powiedzieć, że Polska padła ofiarą wewnątrzizraelskiej gry politycznej

Napięte relacje między Polską a Izraelem są tak naprawdę kwestią wewnątrzizraelskiej awantury, wewnątrzpartyjnej awantury w Knesecie, w parlamencie Izraela. Przypomnę, że lider tamtejszej opozycji, czyli taki „Grzegorz Schetyna Knesetu”, zaatakował bardzo mocno Polskę, sugerował bardzo mocno współudział Polaków w mordowaniu Żydów i bardzo mocno podkreślił, że były „polskie obozy koncentracyjne”. Zaatakował premiera Netanjahu, a Premier Netanjahu odpowiedział – mówił w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.

W kwestii ustawy o IPN strona polska prowadziła rozmowy z przedstawicielami Izraela i USA. Po tych spotkaniach ze strony tych dwóch krajów nie było kontynuacji tematu – zauważył wiceszef MSZ.

– Pan minister Jaki spotykał się z przedstawicielami innych krajów i nie uzyskał on żadnych mocnych sygnałów w tej sprawie. Oczywiście, my też rozmawialiśmy, rozmawialiśmy i z panią ambasador. Podejmowaliśmy już dawno temu te tematy. Natomiast po wyjaśnieniu, czego to dotyczy, temat nie był kontynuowany. Tak naprawdę 1,5 roku był on szeroko dostępny. Sprawa nie wracała – akcentował gość „Polskiego punktu widzenia”.

Wokół pojęcia „polskie obozy śmierci” narosło wiele nieporozumień, jednak polska dyplomacja będzie bronić dobrego imienia naszego kraju – podkreślił Jan Dziedziczak.

– Naszym zadaniem, zadaniem polskiej dyplomacji, jest pokazywanie Izraelowi i światu, jaka jest prawda. Za nami stoją jak najbardziej czyste intencje, oczywiste dla każdego na świecie. Chcemy bronić dobrego imienia Polski. Chcemy bronić prawdy, obiektywnej prawdy. Chcemy pokazać światu, że nie było czegoś takiego, jak „polskie obozy koncentracyjne” – wyjaśnił polityk.

Wiceminister nawiązał do procedowanej w USA ustawie o sprawiedliwości dla ocalonych, która zakłada m.in. możliwość ubiegania się przez ofiary Holokaustu o zwrot majątków przejętych po II wojny światowej przez władze komunistyczne. W tej kwestii chcemy postępować zgodnie z prawem – zaznaczył.

– Nie będziemy naginać prawa. Chcemy postępować zgodnie z prawem. Jeśli komuś jakiś majątek przynależy, to już od dawna w polskich sądach można było ten majątek odzyskiwać. Natomiast jeśli były osoby, które umarły bezpotomnie, to wszystko jest tutaj zgodnie z polskim prawem jednoznacznie opisane i tego typu uchwały amerykańskie w żadnym wypadku nie wpisują się w jakiekolwiek reakcje polskiego rządu – tłumaczył wiceszef MSZ.

Polska bardzo wiele zainwestowała w relacje z Izraelem, który mógł liczyć na przychylność naszego kraju m.in. podczas głosowań w ONZ czy na forum Unii Europejskiej – zwrócił uwagę Jan Dziedziczak.

– Przypomnę, że Izrael mógł liczyć na Polskę w kluczowych głosowaniach, np. na forum ONZ. Niedawno na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ większość krajów ONZ potępiła Stany Zjednoczone za pomysł przeniesienia ambasady amerykańskiej do Jerozolimy. Polska była jednym z nielicznych krajów, które nie przyłączyły się do tego ataku, które wstrzymały się od głosu. Podobnie było na forum UE. Przypomnę, że były choćby takie pomysły, aby znakować towary z Izraela. Polska była pierwszym krajem, który zaprotestował – przypomniał gość „Polskiego punktu widzenia”.

Wiceszef polskiej dyplomacji przytoczył również statystyki dotyczące używania w 2017 roku określeń szkalujących Polskę. Takich określeń w ubiegłym roku padło 250 – podkreślił.

– To oznacza tak naprawdę, że jeżeli od 365 dni w roku odejmiemy weekendy, to w zasadzie codziennie, w każdy dzień powszedni, gdzieś na świecie padały różne szkalujące Polskę określenia, takie jak: „polski obóz koncentracyjny”, polski obóz śmierci”, „polski obóz zagłady”, „polskie komory gazowe”, „polska fabryka śmierci”, „polski Holokaust”, „polskie getta”, „polscy naziści”, „polskie ludobójstwo”, „polskie masowe morderstwa”, „polskie zbrodnie wojenne”, „polskie zbrodnie przeciwko ludzkości”, „polscy zbrodniarze wojenni”, „polski udział w Holokauście”, „polskie SS”, „polskie Auschwitz”, „nazistowska Polska”, „polska zagłada Żydów”, „polskie piece”, „polskie Gestapo” – wskazał polityk.

RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl