[TYLKO U NAS] Dr. M. Szołucha: Stopniowe obniżanie podatków, a zwłaszcza opodatkowania pracy, to jest wiadomość jednoznacznie dobra

Nie chcę używać wielkich słów, ale ja jestem tym kierunkiem wręcz zachwycony. Od dawna o niego apelowałem, ponieważ i empiria, i teoria ekonomii dawno temu już dowiodły, że to właśnie ludzka praca i dochody z niej są podstawą bogacenia się społeczeństw i ich trwałej zamożności – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidujący m.in. obniżenie 18-proc. stawki podatku PIT do 17 proc. oraz podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników.

W dłuższym terminie na obniżeniu podatków skorzystają wszyscy, włącznie z tymi samorządami, które dzisiaj „biją na alarm”, ale bardziej ze względów politycznych niż ekonomicznych – powiedział dr Marian Szołucha.

– Jak wszyscy dobrze wiemy, opozycji trudno jest dogodzić. Na podwyżkę podatków tam, gdzie ona jest wskazana – np. na dobra luksusowe – opozycja reaguje alergicznie. Na obniżkę podatków – jak widzimy – podobna reakcja. Taka reakcja udziela się niestety również moim kolegom ekonomistom – wskazał ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Stopniowe obniżanie podatków, a zwłaszcza opodatkowania pracy, to jest wiadomość jednoznacznie dobra – zaznaczył gość Radia Maryja.

– Nie chcę używać wielkich słów, ale ja jestem tym kierunkiem wręcz zachwycony. Od dawna o niego apelowałem, ponieważ i empiria, i teoria ekonomii dawno temu już dowiodły, że to właśnie ludzka praca i dochody z niej są podstawą bogacenia się społeczeństw i ich trwałej zamożności – powiedział Marian Szołucha.

Mam nadzieję, że dzięki obniżce PIT Polacy jeszcze bardziej się wzbogacą – dodał.

To samo się tyczy samorządów – zwrócił uwagę ekonomista.

– Obniżenie podatków od pracy będzie prowadziło do jeszcze szybszego wzrostu gospodarczego, do tego, że pracować będzie ogółem więcej Polaków, że wszyscy będziemy więcej zarabiali, będziemy więc więcej wydawali. Zatem Polska będzie rozwijała się jeszcze prężniej, a na tym skorzystają wszyscy z samorządów – podkreślił ekspert.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem dr. Mariana Szołuchy można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj