Sympozjum pt. „Jak żyć po bierzmowaniu?”

Żyć w poczuciu odpowiedzialności za własne czyny, ale w towarzystwie ludzi godnych zaufania – takie wnioski wypływają z sympozjum zatytułowanego „Jak żyć po bierzmowaniu?”, które odbyło się w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Organizatorem wydarzenia była Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich

Dla jednych sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, dla innych uroczyste pożegnanie z Kościołem – jak mówił ks. biskup Ignacy Dec bierzmowanie przeżywa w Polsce swój kryzys.

– Wielu młodych nie chce w ogóle do bierzmowania przystępować. Mówią, po co mi to, siostra przyjęła bierzmowanie czy brat i nic się w ich życiu nie zmieniło, więc po co ja będę przyjmował – wskazywał przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Apostolstwa Świeckich.

Stąd potrzeba dyskusji o tym, jak żyć po bierzmowaniu.

– Jak żyć po bierzmowaniu? Z pewnością żyć w poczuciu odpowiedzialności za własne czyny, ale w towarzystwie ludzi godnych zaufania – mówił socjolog młodzieży prof. Jacek Kurzępa.

Spotkanie człowieka z człowiekiem może wielokrotnie prowadzić do spotkania z Bogiem – dodawała Elżbieta Wrotek, jako przykład podając m.in. kursy przedmałżeńskie.

– Często zdarza się tak, że z ludzi, którzy nie mają styku z Kościołem, nie chodzą do Kościoła czy wręcz w zgłoszeniu deklarują, że nie zgadzają się z nauką Kościoła, po przejściu takiego kursu odkrywają Kościół nie jako instytucję, ale jako wspólnotę – podkreślała członkini Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich.

Wspólnotę, która jest gotowa wychodzić do swoich braci i sióstr, także w miejscach, odbieranych jako kontrowersyjne – dodawał prof. Jacek Kurzępa, wskazując na inicjatywę Przystanek Jezus, która każdego roku towarzyszy młodym w trakcie Przystanku Woodstock.

– Tych przestrzeni nie możemy zostawiać opuszczonych, tzn. że tam również czasami przybywają młodzi ludzie, którzy wyznają – tak jak my – wiarę w Boga – akcentował socjolog.

Bo to właśnie nasza wiara może na nowo przyprowadzić ich do Boga.

– Dary Ducha Świętego i troska o własną świętość powinna być zawsze priorytetem każdego apostoła. Dopiero potem powinno przyjść zaangażowanie społeczne, zaangażowanie w swojej wspólnocie parafialnej. Priorytetem jest bliska więź z Bogiem i korzystanie z Jego darów – podkreślała dyrektor CitizenGO Polska Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Organizatorem sympozjum była Rada KEP ds. Apostolstwa Świeckich we współpracy z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl