fot. flickr.com

Sędziowskie stowarzyszenie Iustitia straszy prawników, którzy chcą kandydować na stanowiska sędziów SN

W uchwale, opublikowanej dziś na stronie internetowej Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, stwierdzono, że osoby, które chcą kandydować na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego powinny się liczyć z poważnym zagrożeniem dla ich zawodowej i obywatelskiej reputacji. Organizacja oferuje też wsparcie dla tych uczestników konkursu, którzy odwołają się do Naczelnego Sądu Administracyjnego kwestionując ważność jego trybu.

To kolejna zapowiedź obstrukcji związanej z procedurą konkursową. Wcześniejsze stały się powodem nowelizacji ustaw sądowych uchwalonych w ubiegły piątek przez Sejm.

Projekt zakłada m.in. zmiany procedur wyboru I Prezesa Sądu Najwyższego i kwestię obsady w nim stanowisk. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik liczy na dość szybką realizację tych celów.

– Nie chciałbym przywiązywać się do terminów, ale wydaje mi się, że dosyć szybko zostanie obsadzonych tych 80 stanowisk w Sądzie Najwyższym i Zgromadzenie Ogólne będzie mogło przedstawić 5-ciu kandydatów do objęcia tego najważniejszego – można powiedzieć – w polskim wymiarze sprawiedliwości stanowiska, czyli I Prezesa SN. Nie ma zgody na działania, które stoją w sprzeczności z dobrem obywateli. Dobrem państwa jest to, że wymiar sprawiedliwości funkcjonuje normalnie. Odpowiedzialny ustawodawca musi przeciwdziałać jakimkolwiek negatywnym sytuacjom, w związku z tym dokonywana jest taka nowelizacja – zaznaczył Michał Wójcik.   

Prace nad nowelizacją m.in. ustawy o Sądzie Najwyższym rozpoczęła właśnie senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. W następnych dniach projektem ma zająć się cały Senat.

 

RIRM

drukuj