fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Rozpisano konkurs na projekty pomników smoleńskich

Rozpisano konkurs, który ma wyłonić autorów projektów pomników smoleńskich. Organizatorem jest Społeczny Komitet Budowy Pomników: śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.

Pierwszy pomnik miałby stanąć na placu pomiędzy Dowództwem Garnizonu Warszawskiego a Hotelem Europejskim, drugi na skwerze ks. Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówił dziś na konferencji prasowej, że już za rok powinny zostać odsłonięte dwa okazałe pomniki smoleńskie. Lider partii rządzącej tłumaczył też, dlaczego pomniki powinny powstać.

– To wydaje się jasne. To była największa tragedia po 1945 roku, tragedia rzadko spotykana w dziejach innych narodów. To po pierwsze. A jeżeli chodzi o Lecha Kaczyńskiego to można powiedzieć tak: był prezydentem Rzeczypospolitej, prezydentem Warszawy, ministrem sprawiedliwości, szefem Najwyższej Izby Kontroli, pierwszym zastępcą przewodniczącego „Solidarności”, działaczem polskich związków zawodowych, działaczem Solidarności na różnych szczeblach – wskazał prezes PiS.

Od kilku lat trwają dyskusje na temat miejsca i formy upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej w reprezentacyjnym miejscu stolicy.

Prawo i Sprawiedliwość oraz część rodzin ofiar katastrofy chcą, by pomnik smoleński stanął przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Na tę lokalizację nie zgadzały się władze stolicy, opierając się na opinii stołecznego konserwatora zabytków.

 

RIRM/PAP/TV Trwam News

drukuj