Projekt ustawy o WOT ponownie w sejmowej komisji

Rządowy projekt ustawy zmierzający do powołania Wojsk Obrony Terytorialnej wraca do sejmowej komisji. Poprawki do niego zgłosiły PO i PSL, zaś Nowoczesna chce odrzucenia projektu w całości. Przedłożenie popierają PiS i Kukiz’15.

W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony. Przewiduje on powołanie na początku 2017 r. Wojsk Obrony Terytorialnej jako samodzielnego rodzaju sił zbrojnych – obok sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych – i podporządkowanie ich odrębnemu dowództwu. Powołanie WOT złożonych z rezerwistów i ochotników to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa MON.

– Wojska Obrony Terytorialnej kraju w tym roku obejmą trzy brygady[…]. Będą równocześnie utworzone cztery bataliony WOT […]obejmujące w tym roku ok. 3 tysiące żołnierzy. W przyszłym roku będzie to 18 tysięcy żołnierzy. Do roku 2019 chcemy, aby WOT liczyły 53 tysiące żołnierzy – wskazuje minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie zdolny do współdziałania z wojskami operacyjnymi w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa, prowadzenia samodzielnych działań bojowych oraz ratowniczych np. w wypadku klęsk żywiołowych. Obrona terytorialna będzie również odpowiedzialna za organizowanie i prowadzenie samoobrony lokalnej.

– Formacja będzie miała charakter lekkiej piechoty, więc będzie potrzebowała pewnego wyspecjalizowanego wyposażenia związanego z takowym funkcjonowaniem. Najistotniejszym faktem jest dla mnie to, że niemal w 100 procentach wyposażenie to będzie mogło być realizowane w polskim przemyśle – mówi dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej płk Wiesław Kukuła.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podkreśla, że w tym roku po raz pierwszy od ponad 10 lat zostaną wydane wszystkie pieniądze, jakie zostały przeznaczone na unowocześnienie wojska. Dodaje, że modernizacja armii odbywa się według programu, który jest finansowany niezależnie od wprowadzenia nowego rodzaju sił.

– W żaden sposób te pieniądze, jakie będą wydane na WOT, nie będą kolidowały z koniecznością realizowania modernizacji armii polskiej – zaznacza Antoni Macierewicz.

Dziś sejmowa Komisja Obrony Narodowej ponownie zajmie się projektem. Sejm może uchwalić ustawę w bloku głosowań zaplanowanym w południe.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl