Prof. J. Kurzępa: Z młodzieżą trzeba dialogować

„Ewangelia jest radykalna, jest bezkompromisowa i młodość jest bezkompromisowa, jest radykalna. (…) Ten radykalizm i ta bezkompromisowość spotykają się ze sobą w pięknych pytaniach, jakie młodzi zadają – o sens wiary, o wierność komuś bądź czemuś. (…) Nie tylko intuicja, ale tchnienie Ducha Świętego doprowadziło św. Jana Pawła II do wniosku, że trzeba z młodzieżą dialogować” – mówił w poniedziałkowych „Rozmowach niedokończonych” w Telewizji Trwam i Radiu Maryja prof. Jacek Kurzępa, socjolog.

Jak wskazywał prof. Jacek Kurzępa, młodzież, która bierze udział w Światowych Dniach Młodzieży, wyróżnia się gotowością do dawania świadectwa wiary, co w dzisiejszym świecie wcale nie jest łatwe.

Ewangelia jest radykalna, jest bezkompromisowa i młodość jest bezkompromisowa, jest radykalna. Zupełnie inne przestrzenie – przestrzeń ducha i przestrzeń rozwoju psychospołecznego, ale ten radykalizm i ta bezkompromisowość spotykają się ze sobą w pięknych pytaniach, jakie młodzi zadają – o sens wiary, o wierność komuś bądź czemuś – zauważył socjolog.

Tłumaczył, że nie tylko intuicja, ale i tchnienie Ducha Świętego doprowadziło św. Jana Pawła II do wniosku, że z młodzieżą trzeba dialogować, trzeba nakłonić ucha na jej problemy.

W ocenie Mirosława Orzechowskiego, publicysty, byłego wiceministra edukacji narodowej, rolą Kościoła jest odpowiedź na dramaty rodzinne, z jakimi często zmagają się młodzi ludzie.

Oni będą musieli przejść własną drogę, o wiele cięższą od tej, która jest za nami, bo nasz świat był kształtowany wedle reguł: dobra i zła, nagrody i kary, a dzisiaj świat jest coraz bardziej rozchwiany. Młody człowiek coraz bardziej ma zamęt w głowie i rola Kościoła jest tutaj niezaprzeczalna. Światowe Dni Młodzieży są jedną z kulminacji, do których on się może zwrócić, jeśli nawet nie otrzymał w szkole, w domu odpowiedniego przygotowania, to zawsze w Polsce ten bezpiecznik działa sprawnie. Ma się gdzie udać, może pójść do Kościoła – podkreślił Mirosław Orzechowski.

Jak zaznaczył prof. Jacek Kurzępa, wyliczanie cech młodzieży katolickiej nie ma na celu wykluczania czy stygmatyzowania drugiej strony. Dodał, że młodzi, którzy biorą udział w Światowych Dniach Młodzieży, są wciąż gotowi do dawania dobrego przykładu, czynienia dobra, bycia miłosiernymi, a także mają w sobie wielkie pragnienie włączania się w rozmaite formy życia wspólnotowego.

Chcą być razem, chcą doświadczać razem modlitwy, chcą przyglądać się sobie, jak się wzajemnie formują i wspierać się w tym formowaniu. To jest też dla mnie fenomenalne, dlatego tak liczne są te spotkania Światowych Dni Młodzieży – akcentował socjolog.

Zauważył, że wśród młodzieży są ci, którzy w sposób pełni świadomy dają świadectwo swojej wiary, mówiąc: „Tak, jestem katolikiem”.

Czynią to z pełną świadomością, determinacją i czytelnością, są transparentni, są gorący w swojej postawie katolika. Gdy mówiliśmy o dekalogu, to potrafią uprawiać szermierkę na argumenty i bronić swoich racji, nie chowają się za podwójną gardą, nie wycofują na pozycję przeczekania: Niech ktoś inny tłumaczy. To jest ten fenomen katolika mającego pełną świadomość swojej tożsamości – zaznaczył prof. Jacek Kurzępa.

Polska jest ojczyzną Jana Pawła II i wszyscy odczuwają tutaj bezpośredni skutek jego duchowości i świętości – to w ocenie Mirosława Orzechowskiego jeden z głównych powodów, dla których młodzież z całego świata decyduje się na przyjazd do Krakowa.

Jak dodał, Polacy nie boją się mówić „tak” Chrystusowi, co jest kolejnym argumentem przemawiającym do młodych z zagranicy.

Nasza młodzież zdaje sobie sprawę, że za pół kroku oni wejdą w rolę dorosłych, że będą musieli brać te zadania na siebie, tak prowadzić te sprawy, żeby Polska była jeszcze lepsza jak oni odejdą. (…) Młodzież musi być wychowana do wiary, do pokoju i do miłości. To się akurat udaje, mimo tych wszystkich mankamentów, o których mówiliśmy wcześniej, a których jest w Polsce dużo – tłumaczył były wiceminister edukacji.

Całość poniedziałkowych „Rozmów niedokończonych” z udziałem prof. Jacka Kurzępy i Mirosława Orzechowskiego można obejrzeć [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl