Prezydent wciąż nie podjął decyzji ws. nowelizacji ustawy o SN

Nie ma jeszcze decyzji prezydenta w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Opozycja chce, aby za pierwszym ustępstwem Prawa i Sprawiedliwości poszły następne. Ale takie kroki – na dziś – nie są planowane. Partia rządząca liczy na wygaszenie konfliktu z Komisją Europejską.

Po Sejmie i Senacie teraz czas na prezydenta. Na biurko głowy państwa trafi nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym. Decyzji jeszcze nie ma.

– W momencie, kiedy pan prezydent taką decyzję podejmie, będziemy tę informację przekazywali – mówi rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Opozycja chce kolejnych ustępstw po tym pierwszym – w sprawie I prezes Sądu Najwyższego.

– Czas także na Krajową Radę Sądownictwa, która dzisiaj pozostaje pod wpływem polityki i polityków. Czas na Trybunał Konstytucyjny – wskazuje wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak z Nowoczesnej.

Takie zapowiedzi z ust polityków PiS jednak nie padły. Co więcej, już teraz rządząca partia wcale nie jest zadowolona, że odpuściła w sprawie przeniesienia sędziów w stan spoczynku.

– Serce jest gorące, ale serce nie sługa – mówi poseł Tadeusz Cymański.

– Potężne siły sprzysięgły się przeciwko nam – dodaje.

Zarzut o łamaniu praworządności najpierw podnosiła opozycja – Platforma i Nowoczesna. Później te głosy znalazły zwolennika w Komisji Europejskiej.

– Groźba kar, groźba utraty dotacji unijnych spowodowała, iż PiS przyznał się do porażki, jeśli chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym – twierdzi Barbara Dolniak.

Trudno było już jednak iść na wojnę z Trybunałem Sprawiedliwości, tym bardziej, że to właśnie z ust prezesa tej instytucji padły słowa: „kraj, który nie jest gotowy do podporządkowania się orzeczeniom TSUE wpisuje się w proces podobny do brexitowego”. Pociągnęło to za sobą kolejne hasła o Polexicie – już w Polsce.

– Na tej ścieżce do wyjścia czy wypchnięcia nas z Europy, rząd PiS już nas dawno umieścił – uważa poseł PO Sławomir Neumann.

– Każdy, kto mówi, że PiS chce przeprowadzić Polexit, to idzie w świat, robi nam – mówiąc krótko – złą robotę – podkreśla Tadeusz Cymański.

Po nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym zarzuty opozycji nie brzmią już tak wiarygodnie. Tym bardziej, że zmiany zostały dobrze przyjęte przez Komisję Europejską.

– Wytrącamy z ręki ten bat, którym nas chlastano cały czas – zwraca uwagę Tadeusz Cymański.

Do ofensywy przechodzi wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

– Jedynym politykiem, który w ostatnich latach zaproponował referendum w sprawie wyjścia Polski z UE, jest Grzegorz Schetyna – przypomina Adam Bielan.

Jednak pod jego adresem żadnych zarzutów o próbę Polexitu nie było.

– PiS ma świa, relacji między rządem polskim a Brukselą będzie rzutował na wynik wyborów europarlamentarnych – zaznacza poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski.

– Wizerunkowo na pewno się to na PiS-ie odbije – dodaje Tomasz Rzymkowski.

Tadeusz Cymański apeluje o zrozumienie i zapowiada kolejne reformy, także we współpracy z Kukiz’15. Przypomina przy tym, że w Sądzie Najwyższym powstały już dwie izby: dyscyplinarna i kontroli nadzwyczajnej. Tutaj nic się nie zmienia.

– Nie na kolanach to robimy – podkreśla Tadeusz Cymański.

Końcową ocenę wystawią już jednak sami wyborcy.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl