fot. wikipedia.org

Prezydent powołał b. ambasadora przy ONZ Bogusława Winida na swojego doradcę


Prezydent Andrzej Duda powołał byłego wiceszefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych i b. ambasadora RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Bogusława Winida na swojego doradcę ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa – poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Bogusław Winid rozpoczął karierę dyplomatyczną w 1991 r. w Departamencie Ameryki Północnej i Południowej MSZ. W latach 1992-1997 pracował w polskiej ambasadzie w Waszyngtonie.

Od września 2007 do listopada 2011 r. pełnił funkcję stałego przedstawiciela RP przy NATO w Brukseli. Następnie, w latach 2011-2014, kiedy resortem dyplomacji kierował Radosław Sikorski, pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych ds. polityki bezpieczeństwa, a w latach 2014-2017 był stałym przedstawicielem RP przy ONZ.

Jak podkreśliła Kancelaria Prezydenta, Bogusław Winid „będzie wspierał prezydenta RP przy podejmowaniu ważnych decyzji, a także pełnił funkcje konsultacyjne i reprezentacyjne, głównie w obszarze polityki zagranicznej i bezpieczeństwa państwa”.

Szczególnym polem jego zaangażowania – jak poinformowano – będzie „aktywność Polski w ramach wypełniania mandatu niestałego członka Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych”.

PAP/RIRM

drukuj