fot. flickr.com

Pracodawcy RP z propozycjami usprawnienia rozwiązań sporów na linii pracownik-pracodawca

Pracodawcy RP przygotowali propozycje, które miałyby przyśpieszyć rozwiązywanie sporów na linii pracownik-pracodawca. Projekt przedstawią 6 listopada na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Autorzy regulacji chcą rezygnacji z uzasadniania wypowiedzenia umowy o pracę. Pojawiła się też propozycja wprowadzenia postepowań mediacyjnych.

Pracodawcy RP zwracają uwagę, że tego typu procesy są szybsze od tych sądowych. Zazwyczaj 35 proc. z nich kończy się ugodą. Strony, które zdecydują się na rozwiązanie sporu na drodze mediacji, miałyby zostać częściowo zwolnione z kosztów sądowych.

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, podkreśla, że obecnie stosowane praktyki są krzywdzące dla pracowników.

– Polskie sądownictwo wymaga reformy, szczególnie jeśli chodzi o długość postępowań. W przypadku prawa pracy sytuacja jest trudna do zaakceptowania. Chodzi przede wszystkim o pracowników. Jeśli pracodawca kogoś zwolni, a pracownik musi dochodzić rok czy dłużej swoich racji w sądzie, to jest to rażąca niesprawiedliwość, która powinna być usunięta – mówi Cezary Kaźmierczak.

Ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że sąd rejonowy potrzebuje średnio 381 dni na rozpatrzenie sporu pracownika z pracodawcą. Jeżeli sprawa trafia do sądu okręgowego, postepowanie jest jeszcze dłuższe i często trwa 760 dni.

RIRM

drukuj