fot. trybunal.gov.pl

Posłowie apelują do prezes TK Julii Przyłębskiej w sprawie tzw. aborcji eugenicznej

Posłowie apelują do prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej w sprawie tzw. aborcji eugenicznej. 79 parlamentarzystów, głównie z Prawa i Sprawiedliwości, podpisało się pod specjalnym listem. Domagają się w nim niezwłocznego wyznaczenia terminu rozprawy dot. wniosku o zbadanie konstytucyjności przepisu zezwalającego na przerwanie ciąży ze względu na wady płodu.

Posłowie wskazują w liście, że przeciągające się prace w Trybunale odbierają z olbrzymim niepokojem. Zwracają też uwagę, że trudno się dziwić spekulacjom medialnym sugerującym przeciąganie prac z powodów politycznych tak, by doczekać końca obecnej kadencji Sejmu.

Chcemy zademonstrować niezadowolenie z przeciągania tej sprawy – mówi poseł niezrzeszony Jan Klawiter, który również podpisał się pod listem.

– Jesteśmy tym zniecierpliwieni. Sprawa się tak długo przeciąga, tym bardziej, że z naszej wiedzy wynika, że stanowisko już jest przygotowane. Oczekujemy, że w najbliższym możliwym czasie temat zostanie zamknięty. To nie jest temat zupełnie nowy. To jest temat, który był badany przez Trybunał Konstytucyjny już w 1997 r. W podobnym temacie Trybunał wypowiadał się z zakresu obrony dziecka poczętego – podkreśla Jan Klawiter.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w rozmowie z redakcją Radia Maryja zapewniła w ubiegłym tygodniu, że sprawa wniosku jest w toku. Trybunał ma też wkrótce wyznaczyć termin rozprawy.

Wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej wystosował poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

RIRM

drukuj