fot. flickr.com

Polska pod wpływem niżu

Jak informuje IMGW, nad Europą dominować będzie rozległy niż z ośrodkiem nad Morzem Norweskim. Jedynie na zachodzie kontynentu zaznaczy się klin wyżu znad Atlantyku. Polska znajdzie się pod wpływem wspomnianego niżu ze strefą frontów atmosferycznych. Napływać będzie ciepłe powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 995 hPa i będzie rosnąć.

Dziś od Opolszczyzny po Podkarpacie i południe Lubelszczyzny zachmurzenie umiarkowane i duże. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, okresami opady deszczu, głównie przelotne. Temperatura maksymalna od 9 st., 10 st. na północy do 14 st., 15 st. na południu. Wiatr na wybrzeżu umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, zachodni skręcający na południowo-zachodni. Poza tym wiatr południowo-zachodni, rano słaby, później umiarkowany, okresami porywisty, po południu słabnący. Wysoko w górach porywy wiatru do 65 km/h.

W nocy z wtorku na środę na północnym zachodzie Polski początkowo zachmurzenie całkowite i opady deszczu, ale od zachodu zanik opadów i większe przejaśnienia i rozpogodzenia; nad ranem możliwe mgły, lokalnie ograniczające widzialność do 300 m. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, od zachodu wzrastające do całkowitego i opady deszczu przemieszczające się z zachodu na wschód. W rejonach podgórskich Sudetów i Beskidów Zachodnich opady deszczu przechodzące w deszcz ze śniegiem. Wysoko w Sudetach i Beskidach Zachodnich opady deszczu przechodzące w opady śniegu. W Tatrach opady śniegu. Na południu Dolnego Śląska, Opolszczyzny, Górnego Śląska i Małopolski opady okresami o natężeniu umiarkowanym – suma opadów do 15 mm, a przyrost pokrywy śnieżnej wysoko w górach o 5 cm do 15 cm. Temperatura minimalna od 2 st. do 5 st.; chłodniej na Pomorzu – od 0 st. do 2 st. Wiatr na wybrzeżu umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, z kierunków zachodnich. Poza tym wiatr słaby, zmienny, z przewagą kierunków zachodnich.

W środę w północno-zachodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie całkowite i opady deszczu, w rejonach podgórskich Śląska i Małopolski deszczu i deszczu ze śniegiem, a wysoko w Sudetach, Beskidach Zachodnich i Tatrach śniegu. Na południowym wschodzie kraju opady o umiarkowanym natężeniu – suma opadów od 10 mm do 20 mm. Wysoko w Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz w Tatrach miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm. Temperatura maksymalna od 6 st. do 11 st. Wiatr słaby, zmienny.

W Warszawie we wtorek zachmurzenie duże. Okresami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna 12 st. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W nocy z wtorku na środę zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. Temperatura minimalna 5 st. Wiatr słaby, południowo-zachodni. W środę zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna 7 st. Wiatr słaby, północno-wschodni.

PAP/RIRM

drukuj