Polska gospodarzem kolejnego szczytu klimatycznego?

Polska zgłosiła swoją kandydaturę w związku z organizacją szczytu klimatycznego w 2018 roku. Decyzja w tej sprawie ogłoszona zostanie najprawdopodobniej jutro – w ostatnim dniu odbywającej się w Marrakeszu 22. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.

Do tej pory Polska dwukrotnie organizowała szczyt klimatyczny. W 2008 roku wydarzenie odbyło się w Poznaniu, w roku 2013 miało miejsce w Warszawie.

O kandydaturze naszego kraju w związku z zaplanowaną na 2018 rok 24. Konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu poinformował minister środowiska prof. Jan Szyszko.

– Polska zgłosiła chęci. Dała propozycję organizacji 24. Konferencji stron konwencji klimatycznej w roku 2018 w Polsce. To zostało zgłoszone podczas mojego wystąpienia na sesji plenarnej, a poprzedzone było zgodą, jednomyślnością grupy wschodnioeuropejskiej. W tej chwili czekamy na decyzję konferencji stron. Myślę, że ta decyzja zapadnie w piątek – wskazał minister Jan Szyszko.

Organizacja szczytu klimatycznego byłaby dla Polski ogromnym wyróżnieniem – wskazuje wiceszef resortu środowiska Paweł Sałek.

– Jest to bardzo ważne, ponieważ jest to ogromna promocja Polski, ogromna promocja miasta, gdzie będzie odbywać się konferencja stron – zwrócił uwagę Paweł Sałek.

Chęć organizacji 24. Konferencji Narodów Zjednoczonych oraz liczne spotkania bilateralne potwierdzają, że Polska jest aktywnym uczestnikiem szczytu w Marrakeszu. Swoją politykę klimatyczną chce kształtować w oparciu o lasy wychwytujące dwutlenek węgla z atmosfery oraz odnawialne źródła energii.

– Tutaj przodującą energetyką z naszego punktu widzenia pozostaje – tak jak w zeszłym roku był już przekaz – geotermia. Jest to źródło najczystsze, bezemisyjne, bezodpadowe. W tej chwili jest najbardziej rozwijane, o ile oczywiście jest to możliwe w danym regionie – tłumaczył Artur Michalski z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przebogatym źródłem energii cieplnej jest geotermia toruńska – przypomina wiceminister Paweł Sałek.

– Geotermia toruńska była obiektem wyśmiewania i wyszydzania – tak to trzeba nazwać. A dzisiaj jest tak, że jest to źródło i instalacja, która będzie mogła być wykorzystywana, zadająca kłam temu wszystkiemu, co przez wiele lat mówiono na ten temat – oznajmił Paweł Sałek – wiceminister środowiska.

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska przygotowano specjalny program, mający na celu rozwój projektów geotermalnych w Polsce.

Piątek będzie ostatnim dniem szczytu klimatycznego. Czekamy na decyzję w związku z kandydaturą naszego kraju, co do organizacji 24. Konferencji Nardów Zjednoczonych w 2018 roku. Na jutro zaplanowano także prezentację w sprawie bezopadowej energetyki węglowej.

Szymon Kozupa/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl