PGNiG zaskarżyło decyzję KE ws. gazociągu OPAL do Trybunału Sprawiedliwości

Jest pozew do Trybunału Sprawiedliwości ws. wyłączenia gazociągu OPAL spod wymogów trzeciego pakietu energetycznego. Złożyła go jedna ze spółek zależnych PGNiG – poinformował dziś prezes firmy Piotr Woźniak.

Decyzja Komisji Europejskiej ws. zwiększenia Gazpromowi wykorzystania gazociągu OPAL do 80 proc. jego przepustowości zapadła pod koniec października. Decyzją tą dotknięte zostały Polska i Ukraina. Gazprom zwiększy przesył gazu z Europy, z pominięciem Ukrainy.

Nie można dopuścić, by decyzja ta weszła w życie – wskazał na konferencji prasowej prezes PGNiG. Złożyliśmy wniosek o wstrzymanie tej decyzji – mówił.

Nasza spółka PST, ta niemiecka, złożyła pozew do Trybunału Sprawiedliwości z zażaleniem na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie uchylenia zasady TPA wobec OPAL-a południowego i również z wnioskiem o wstrzymanie wykonania tych decyzji – zarówno KE, jak i regulatora niemieckiego – po to, żeby zabezpieczyć nasz interes w toku dalszego postępowania – powiedział Piotr Woźniak.

PGNiG podjęło także współpracę z jedną z kancelarii prawnych. Gazociąg OPAL stanowi lądową odnogę Nord Streamu. Biegnie na terenie Niemiec wzdłuż polsko-niemieckiej granicy.

RIRM

drukuj