P. Mucha: prezydent pozytywnie ocenia ustawę o ustroju sądów

Przewidziane w ustawie o ustroju sądów powszechnych narzędzia są w ocenie prezydenta pozytywne – powiedział PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Według niego, podpisanie tej ustawy prezydent zapowiedział podczas poniedziałkowych spotkań z I prezes Sądu Najwyższego i przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda odbył spotkania m.in. z pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf i przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa Dariuszem Zawistowskim. Wzięli w nich też udział doradca prezydenta Zofia Romaszewska oraz wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

„Pan prezydent poinformował zarówno pierwszą prezes Sądu Najwyższego, jak i przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa o przyczynach skierowania wniosku o ponowne rozpatrzenie do Sejmu ustaw o Sąd Najwyższy i Krajową Radę Sądownictwa” – powiedział PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Według niego, prezydent podczas obu spotkań mówił o konieczności naprawy wymiaru sprawiedliwości.

„Bardzo wyraźnie podkreślił, że proces ten będzie postępował” – mówił wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Zaznaczył, że prezydent zapowiedział, iż podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych.

„Pan prezydent wskazał, że w tej ustawie jest szereg rozwiązań korzystnych, które przyczynią się do poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości” – powiedział Paweł Mucha.

Według niego prezydent wskazywał, że przewidziane w ustawie narzędzia, związane z nadzorem zewnętrznym i wewnętrznym sądów, kwestiami losowego przydziału spraw czy równego obciążenia sędziów sprawami, są mechanizmami pozytywnymi, które mają poprawić funkcjonowanie polskiego sądownictwa.

Prezydent „wskazał natomiast, że w polskiej praktyce ustrojowej i w oparciu o przepisy konstytucji Rzeczpospolita nie ma podstaw do tego, żeby uprawniona była ingerencja Prokuratora Generalnego, jeśli chodzi o Sąd Najwyższy w tak szerokim zakresie, w jakim była przewidywana” – relacjonował Paweł Mucha spotkania w Pałacu Prezydenckim.

Podczas spotkań z pierwszą prezes Sądu Najwyższego i przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa prezydent zapowiedział ponadto przystąpienie do prac nad „inicjatywami własnymi jeśli chodzi o KRS i kwestię związaną z ustawą o SN” – mówił wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Według niego, prezydent podkreślał swoją determinację do tego, by dokonać zmian.

„Pan prezydent wskazał, że chce wyjść z inicjatywą i że będzie prowadził dialog w tej sprawie i z ministrem sprawiedliwości, i z większością parlamentarną, ale także poinformował, że na pewno te zmiany, które będą następować, będą przedmiotem debaty publicznej” – mówił Paweł Mucha.

Jak zaznaczył, w ocenie prezydenta konsultacji zabrakło przy procedowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, które po uchwaleniu trafiły do jego podpisu, a które prezydent zdecydował się zawetować.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl