Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Centrum Działań Weterana nawiązały współpracę

Wspólne akcje edukacyjne i gry miejskie – to przykładowe wspólne projekty, które zorganizuje razem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Centrum Działań Weterana poza Granicami Państwa. Porozumienie o współpracy obu instytucji podpisali w środę w Warszawie ich dyrektorzy.

Uroczystość odbyła się w siedzibie aresztu śledczego Warszawa-Mokotów przy ulicy Rakowieckiej, gdzie ma powstać Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

– Podpisanie porozumienia jest pierwszym przejawem współpracy pomiędzy Centrum Działań Weterana poza Granicami Państwa a Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Jest to kolejny ważny etap naszej, trwającej już od kilku miesięcy współpracy – powiedział podczas poniedziałkowej uroczystości ppł. Leszek Stępień, dyrektor Centrum Działań Weterana poza Granicami Państwa.

Jego zdaniem porozumienie pozwoli na sprawniejszą wymianę informacji na temat organizowanych przez obie instytucji akcji. „Szczególne istotne znaczenie ma też możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy pracownikami Centrum Działań Weterana i Muzeum, która pozwoli na lepszą realizację ich zadań” – dodał.

Dyrektor muzeum Jacek Pawłowicz podkreślił, że rozpoczęta współpraca „w znaczny sposób przybliży żołnierzom skupionym w Centrum Weterana, ale przede wszystkim młodzieży (…) piękną, aczkolwiek krwawą, historię naszej ojczyzny, naszych bohaterów”. Zapowiedział wspólne organizowanie przez obie instytucje działań edukacyjnych, wykładów, lekcji, spotkań i wycieczek.

Jak poinformował dziennikarzy, pierwszym wspólnym działaniem była wizyta przedstawicieli Centrum Weterana w areszcie, a wkrótce muzeum przy Rakowieckiej.

W najbliższych planach jest m.in. gra uliczna, która odbędzie się 10 grudnia w związku z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. W perspektywie – jak mówił Pawłowicz – są także gry poświęcone np. małemu sabotażowi, pocztom powstańczym, drukarniom podziemnym. Obecnie w instytucji są zbierane pamiątki po osobach, które były więzione przy Rakowieckiej. Do tej pory dostarczono m.in. historyczne nieśmiertelniki, karabin jednego z żołnierzy i drukarnie z okresu stanu wojennego.

Otwarcie muzeum zapowiedziano na 1 marca 2019 r. Ekspozycja będzie skupiona wokół wydarzeń, postaci i organizacji z historii Polski od II wojny światowej do 1989r. Centrum Działań Weterana podlega Ministrowi Obrony Narodowej. Celem działania instytucji jest m.in. integrowanie weteranów i podnoszenie świadomości na temat polskich misji zagranicą.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl