Minister Szumowski: Placówki medyczne gotowe do realizacji dodatkowych świadczeń dla niepełnosprawnych

Wszystkie placówki medyczne są gotowe do realizacji dodatkowych świadczeń dla niepełnosprawnych – zapewnia minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Od 1 lipca weszła w życie ustawa, która zakłada szybszy dostęp do rehabilitacji, a także do lekarza specjalisty. Rodzice osób niepełnosprawnych narzekają jednak, że na niektóre wizyty wciąż trzeba czekać.

Protest osób niepełnosprawnych w Sejmie trwał kilkadziesiąt dni. Główne oczekiwanie protestujących – 500 zł w gotówce – zostało zastąpione pomocą rzeczową, m.in. dostępem do rehabilitantów. Od 1 lipca weszła w życie ustawa, która zakłada nie tylko szybszy dostęp do rehabilitacji, ale także do lekarza specjalisty. Osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności muszą być przyjęte do lekarza w czasie nie dłuższym niż 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

– Obiecaliśmy niepełnosprawnym dostęp do specjalistów, dostęp do rehabilitacji. Wszyscy krzyczeli, że się nie da. Dało się. Od 1 lipca funkcjonuje. Ruszyła ustawa, przyszli niepełnosprawni i w ciągu tygodnia każdy z nich dostaje wizytę u specjalisty – zapewnia minister zdrowia.

Część rodziców osób niepełnosprawnych twierdzi, że jest inaczej.

– Rehabilitacja to kompletna klapa. Dlatego, że rehabilitacji nie ma do 7 dni, a nawet te terminy są o wiele dłuższe, dlatego, że 7 dni tak naprawdę dotyczy wizyty u lekarza, który wypisuje skierowanie – mówi Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

Minister zdrowia zapewnia, że placówki lecznicze są przygotowane na zmiany.

– Mamy relacje i raporty Narodowego Funduszu Zdrowia. Mamy raporty z miejsc gdzie są świadczone usługi fizjoterapii, rehabilitacji. (…) Wszystkie placówki, wszystkie województwa raportują, że są gotowi – oświadcza prof. Łukasz Szumowski.

Potwierdza to także kujawsko-pomorski oddział NFZ.

– Nasz oddział jest przygotowany do realizacji tej ustawy. Tylko na trzeci kwartał, czyli od lipca do końca września 2018 roku, kujawsko-pomorski oddział NFZ przeznaczy na rehabilitacje, na realizację ustawy w tym rodzaju świadczeń, 1,5 mln złotych – zaznacza rzecznik NFZ w Bydgoszczy Barbara Nawrocka.

Większe środki zwiększą liczbę świadczeń udzielanych pacjentom, przede wszystkim osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności, ale także pozwolą na zwiększenie personelu medycznego w placówkach.

– To już się dzieje, bo mamy sygnał chociażby z kilku placówek w Toruniu, że już fizjoterapeuci zostali zatrudnieni, a więc ta dostępność się zwiększyła – mówi Barbara Nawrocka.

Ponadto kujawsko-pomorski oddział NFZ-u w najbliższych dniach planuje ogłoszenie 10 postępowań konkursowych dla 21 placówek. To oznacza kolejne zwiększenie dostępności do świadczeń i większą liczbę fizjoterapeutów.

Wraz z wejściem w życie nowej ustawy, osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności otrzymały także możliwość skorzystania z wyrobów medycznych poza kolejnością, czyli bez uwzględniania okresu użytkowania.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl