PAP/Paweł Supernak

Min. Gowin: NZS poparło projekt Konstytucji dla Nauki

Niezależne Zrzeszenie Studentów udzieliło poparcia projektowi nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce – poinformował w czwartek wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

„Szczególnie ważne dla mnie jest stanowisko tych, którzy są najważniejszymi interesariuszami świata polskich uczelni: stanowisko studentów. Bardzo cieszę się, że już wcześniej poparcia projektowi udzielił Parlament Studentów RP, a więc oficjalna reprezentacja ogółu polskich studentów. Tym bardziej jest mi miło, że poparcia udziela kolejne ważne środowisko, kolejna bardzo ważna organizacja: Niezależne Zrzeszenie Studentów” – powiedział Gowin podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Z kolei wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Mueller wyraził przekonanie, że projekt nowej ustawy – zwanej Konstytucją dla Nauki lub Ustawą 2.0 – jest głęboko prostudencki. Jak stwierdził, Konstytucja dla Nauki zabezpiecza prawa studenta na poziomie o wiele lepszym niż do tej pory. Chodzi tu przede wszystkim o uczciwe opłaty, uczciwy system stypendialny oraz przede wszystkim możliwość dobrego kształcenia, jeszcze lepszego niż do tej pory, również we współpracy z pracodawcami oraz ścisłą współpracą z badaniami naukowymi – mówił.

„Kształcenie studentów i budowanie polskich elit to jedno z najważniejszych zadań państwowych. Dlatego stworzyliśmy metody tworzenia nowych kierunków studiów, kierunków interdyscyplinarnych oraz praktycznych, które podwyższą jakość polskich dyplomów, które spowodują, że konkurencja na polu międzynarodowym w zakresie kształcenia studentów będzie jeszcze lepsza niż do tej pory” – wskazał Piotr Mueller.

Jak dodał, projekt nowej ustawy poszerza zakres autonomii i swobody organizacyjnej w uczelniach, lecz jednocześnie podwyższa wymagania: „mówimy >>działajcie, jak uważacie za słuszne, ale z drugiej strony wymagamy od was efektów<<. Do tej pory było inaczej. Mówiliśmy, jak macie działać, ale efekty do końca nie były oceniane, tylko po prostu były sztywne zapisy, przepisy ustawowe, które to regulowały – stwierdził.

Wcześniej w czwartek Jarosław Gowin zapowiedział, że projekt nowej ustawy jeszcze tego samego dnia zostanie skierowany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

PAP/RIRM

drukuj