PAP/Leszek Szymański

Min. E. Rafalska: Finansowanie „Emerytury plus” z Funduszu Pracy obejmuje niewielką grupę osób

Informacja o współfinansowaniu świadczenia „Emerytura plus” z Funduszu Pracy odnosi się do niewielkiej grupy osób, bo z tego są finansowane zasiłki i świadczenia przedemerytalne – powiedziała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

W czwartek Sejm uchwalił ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. Świadczenie będzie przysługiwało w sumie ponad 9,8 mln osób (ok. 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tys. rencistów socjalnych). Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń to 10,8 mld zł.

W ocenie skutków regulacji wskazano, że świadczenie będzie sfinansowane „w ramach wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Funduszu Emerytur Pomostowych i Funduszu Pracy oraz w ramach środków pozostających w dyspozycji pozostałych dysponentów poszczególnych części budżetowych, tj. części 29 – Obrona narodowa, części 37 – Sprawiedliwość oraz części 42 – Sprawy wewnętrzne na 2019 r.”.

Minister, pytana w czwartek o źródła finansowania „trzynastej emerytury”, powiedziała, że „zupełnym nieporozumieniem jest przypisywanie Funduszowi Pracy finansowania tego wydatku”.

Poinformowała, że zawarta w ocenie skutków regulacji informacja o współfinansowaniu tego świadczenia z Funduszu Pracy „odnosi się do niewielkiej grupy osób, które korzystają z Funduszu Pracy, bo z tego są finansowane zasiłki i świadczenia przedemerytalne”. Wskazała, że dotyczy to dziewięćdziesięciu kilku tysięcy osób. Dodała, że jeśli tę liczbę pomnoży się przez kwotę jednorazowej wypłaty, to wychodzi „niewiele ponad 110 mln zł”.

„Natomiast ta znaczna część – bo najwięcej osób jest w powszechnym systemie ubezpieczeń – korzysta z sytuacji, w której Fundusz Ubezpieczeń Społecznych ma dodatkowe wpływy związane z lepszą sytuacją gospodarczą, wyższą liczbą osób pracujących (…), te rosnące wynagrodzenia, to się przekłada, że jak analizujemy przypis ze składek, on jest większy od tej prognozy, która została przyjęta do budżetu i również w pozostałych częściach on zostanie w ten sposób sfinansowany” – dodała minister rodziny.

Zgodnie z ustawą świadczenie ma być wypłacone osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

„Trzynastą emeryturę” otrzymają także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tzw. matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia będą miały już przyznane prawo do tego świadczenia).

Większość świadczeń „Emerytura plus” zostanie wypłacona wraz z majową emeryturą lub rentą. W razie zbiegu prawa do świadczeń osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno jednorazowe świadczenie. Również do renty rodzinnej, do której jest uprawniona więcej niż jedna osoba, przysługuje jedno świadczenie. Świadczenia nie obejmie egzekucja komornicza.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl