Fot. W. Kompała / KPRM

M. Morawiecki: Budżet UE musi być oparty o zdrowy, dobry kompromis

Budżet UE musi być oparty o zdrowy, dobry kompromis, Polska jest gotowa do tego kompromisu – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Brukseli. Szef rządu reprezentuje nasz kraj na nieformalnym, unijnym szczycie. Jednym z jego głównych tematów są wstępne propozycje dotyczące wieloletnich ram finansowych po 2020 r.

Przed rozpoczęciem spotkania, w rozmowie z dziennikarzami premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nasz kraj chce kontynuacji polityki spójności i wspólnej polityki rolnej. Polska jest również otwarta na nowe unijne cele, jak polityka obronna, czy wspólne działanie w zakresie ograniczania migracji poprzez pomoc uchodźcom na miejscu.

Szef polskiego rządu zaznaczył przy tym, że na nowe cele muszą się znaleźć nowe środki. Ich źródła miał wskazać na wczorajszej nieformalnej kolacji zorganizowanej przez premiera Belgii dla części unijnych przywódców.

Muszą się one znaleźć zarówno na skutek eliminacji rabatów – niektóre kraje do dzisiaj, tak jak Wielka Brytania od wielu lat, tak też kilka innych krajów korzysta z ulg, z rabatów. Myślę, że rabaty mogłyby powoli odchodzić do przeszłości. […] Pokazujemy również jak dużym sukcesem była eliminacja luki w VAT całej Unii Europejskiej. Komisja Europejska określa lukę w podatku VAT na kwotę 155 mld euro, to jest kwota wyższa niż całoroczny budżet Unii Europejskiej. Częściowe wyeliminowanie tej luki doprowadziłoby do znaczącego wzrostu dochodów – podkreślił premier RP.

Mateusz Morawiecki wskazał, że pewne działania firm, które w Europie prawie wcale nie płacą podatków, powinny być wyeliminowane.

„Dla nas to są bardzo ważne potencjalne nowe źródła dochodów” – mówił polski premier.

Wszystko po to, żeby ten nowy budżet UE, który negocjujemy (…) był dla Polski dobry, jak najlepszy, też odpowiadał na wyzwania przyszłości, na konieczność zalokowania środków na badania, na rozwój, na innowacje – my tego też chcemy, jednak wskazujemy też na to, że budżet musi być otwarty o zdrowy, dobry kompromis; Polska jest gotowa do tego kompromisu – akcentował Mateusz Morawiecki.

KE w maju ma przedstawić projekt wieloletnich ram finansowe po 2020 r. Obecne rozmowy dotyczą bardzo wstępnych propozycji w tym zakresie. Wśród nich jest powiązanie dostępu do unijnych funduszy z przestrzeganiem praworządności lub polityką migracyjną.

RIRM/PAP

drukuj