PAP/Marcin Kmieciński

Londyn: Szczyt procesu berlińskiego

Polska będzie dzielić się swoim doświadczeniem i będzie mocno wspierać Bałkany Zachodnie w drodze do członkostwa w Unii Europejskiej. Taką deklaracje złożył premier Mateusz Morawieckie na szczycie procesu berlińskiego w Londynie. Przyszłoroczny szczyt odbędzie się Poznaniu.

Celem szczytu berlińskiego jest wsparcie unijnych aspiracji szczęściu państw regionu Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii. W proces zaangażowane są Polska, Austria, Chorwacja, Francja, Skowania, Wielka Brytania i Włochy.

– Mamy taką intencję, żeby podzielić się z naszymi przyjaciółmi z Bałkanów Zachodnich różnymi naszymi doświadczeniami z procesu dochodzenia do Unii Europejskiej – zadeklarował wczoraj w Londynie premier Mateusz Morawiecki

Problemy Polski z lat 90. przypominają te, z jakimi zmagają się obecnie państwa Bałkanów Zachodnich. Warszawa chce przedstawiać, w jaki sposób wprowadzała głębokie reformy wewnętrzne, a także jak wyglądał proces walki z korupcją.

– Polska dzisiaj może się pochwalić ogromnymi osiągnięciami. Jesteśmy na wysokich miejscach rankingów antykorupcyjnych. Myślę, że będzie to bardzo ważnym doświadczeniem dla krajów z Bałkanów Zachodnich – mówił premier.

Premier Polski zwrócił również rozwój infrastruktury gazowej, energetycznej, drogowej, kolejowej w tym regionie.

– Z punktu widzenia Polski ta inicjatywa, którą nazywamy „Inicjatywą Trójmorza”, jest dobrym uzupełnieniem infrastruktury UE, żeby ten wymiar Północ-Południe dawał duży wkład w rozwój gospodarczy całej UE. Mam nadzieję, że w przyszłości również uda się w ten projekt włączyć Bałkany Zachodnie. Te działania mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa, uzyskanie znacznie wyższego wskaźnika rozwoju gospodarczego i uzyskania lepszej wymiany kulturowej pomiędzy krajami – podsumował szef polskiego rządu.

Wzmacnianie stabilności gospodarczej oraz innych istotnych kwestii jest ważne także dla naszego zbiorowego sukcesu – oświadczyła premier Wielkiej Brytanii Teresa May.

– Chcemy, aby Bałkany Zachodnie były miejscem pokoju, zamożności oraz demokracji. Chcemy przekazać europejskie wartości i międzynarodowy system, który przyczynia się do bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu w Europie – mówiła brytyjska premier.

Premier May ogłosiła wczoraj, że Wielka Brytania zainwestuje więcej środków na terenach Bałkanów Zachodnich.

– Na znak trwałego zaangażowania Wielkiej Brytanii na Bałkanach Zachodnich, z przyjemnością ogłaszam, że w ciągu najbliższych trzech lat podwoimy nasze inwestycje na tych terenach z 40 milionów funtów do 80 milionów funtów na rok – zapowiedziała Theresa May.

Organizatorem przyszłorocznego szczytu procesu berlińskiego będzie Polska. Spotkanie odbędzie się w Poznaniu.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj