Kraków: Konferencja pt. „Etyka w medycynie – Prawo dziecka do życia” odwołana pod naciskiem skrajnie lewicowych środowisk

Nie milkną echa odwołania naukowej konferencje poświęconej „Prawom dziecka do życia”. Miała się ona odbyć w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Konferencję odwołano pod wpływem nacisków skrajnie lewicowej partii Razem.

Podczas konferencji lekarze mieli wykazać, jak zmieniło się oblicze medycyny w ciągu minionych kilkudziesięciu lat i jak można uratować dzieci dzięki postępowi w dziedzinie diagnozowania, terapii i rehabilitacji.

Niestety skrajnie lewicowa partia Razem przeszkodziła w zorganizowaniu spotkania pod tytułem „Prawo dziecka do życia”. Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego podjęły decyzję o odwołaniu konferencji pod wpływem protestu 800 osób ze środowiska lewicowych radykałów. Zarzuty podnoszone przez sygnatariuszy protestu nie są jednak prawdziwe.

– Pojawiły się zarzuty, niesłuszne, bardzo nas krzywdzące, że nasza konferencja nie spełnia wymogów uniwersyteckich, że jest pseudonaukowa – mówi kardiochirurg profesor Janusz Skalski i wskazuje, dlaczego władze uniwersytetu zdecydowały o odwołaniu wydarzenia.

– Rektor w obawie o to, że naciski, które pojawiły się z pewnych kręgów (bardzo krytycznych dla naszej konferencji) mogły spowodować niepotrzebną przepychankę. Przepychankę słowną i nie tylko na terenie szpitala, co nigdy nie służy dobrze szpitalowi, dzieciom leczonym w placówce, powoduje po prostu kłopot organizacyjny. Tego wszyscy się obawiali. Rektor podjął taką decyzję czując odpowiedzialność za szpital – podkreśla prof. Janusz Skalski.

Argumenty przeciwników konferencji były emocjonalne – mówi ks. dr hab. Lucjan Szczepanik SCJ, który jednocześnie z wykształcenia jest lekarzem medycyny.

– Położono główny nacisk na to, że na konferencję zostałem zaproszony ja i dr Antoni Zięba, obrońca życia. Już tutaj z gruntu jest przekłamanie, ponieważ to ja jestem głównym organizatorem tej konferencji i nie zostałem zaproszony. Nic nie mówiono o tym, że jestem lekarzem, że zajmuje się etyką i bioetyką lekarską – akcentuje kapelan uniwersyteckiego szpitala w Krakowie.

Wśród prelegentów mieli się znaleźć uznani fachowcy i wybitni lekarze, jak światowej sławy kardiochirurg prof. Janusz Skalski oraz trzej lekarze ze szpitala w Prokocimiu: dr hab. n. med. Wojciech Górecki, dr n. med. Andrzej Grudzień, dr. hab. n. med. Szymon Skoczeń.

– Widać te referaty nie powodowały kontrowersji, ale ochrona poczętego życia. Kościół przypomina nie od dzisiaj, ale od samego początku istnienia, że życie jest święte. Życie należy chronić i to też by wybrzmiało w czasie tej konferencji, choć nie był to główny jej temat. Chodziło nam o dzieci poczęte jak i narodzone, o te dzieci, które są zagrożone przez głód, wojny, akty terroru – podkreśla ks. dr hab. Lucjan Szczepanik SCJ.

Konferencje „Etyka w medycynie” organizowane są w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie od 1999 roku i poruszają różne, w tym trudne tematy, jak np. uporczywa terapia, cierpienie dziecka, błąd lekarski czy korupcja w medycynie. Tematyka obecnej konferencji etycznej „Prawo dziecka do życia” nie odbiega od poprzednich, ale jest ich kontynuacją.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl