Kraków: Kampania „Razem koordynujmy cukrzycę”

W Krakowie ruszyła kampania „Razem koordynujmy cukrzycę”. Jej celem jest profilaktyka, edukacja i skuteczne leczenie tej choroby. Organizatorzy akcji podkreślają, że cukrzycy możemy zapobiec, nawet gdy mamy genetyczne predyspozycje. Ważny jest jednak tzw. „zdrowy tryb życia”. A tu pierwszoplanową rolę odgrywają odpowiedni sposób odżywiania się, a także ruch.

Główną przyczyną każdego typu cukrzycy jest zawsze zjawisko hiperglikemii, czyli podwyższonego poziomu cukru we krwi. Z pewnością zdrowiu nie służą złe nawyki żywieniowe, a co za tym idzie także nadwaga. Rozróżniamy cukrzycę typu pierwszego, czyli pierwotną, występującą w wieku młodzieńczym oraz cukrzycę typu II, czyli wieku dojrzałego. Na tę drugą choruje obecnie 3 mln Polaków.

To choroba podstępna, bo kilkaset tysięcy z tych trzech milionów Polaków nie jest świadomych tego, że choruje na cukrzycę typu II, a nie jest świadomych dlatego, że jest to cukrzyca, która wbrew społecznemu przekonaniu nie daje oczywistych objawów – zaznacza prof. Maciej Małecki, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

A jeśli cukrzyca zostanie już wykryta, to bardzo często prowadzi do groźnych powikłań – mówi dr Jerzy Gryglewicz.

Cukrzyca, która nie boli, nie daje takich specyficznych, trudnych objawów, a to w dłuższej perspektywie prowadzi do takich powikłań jak utrata wzroku, zawały mięśnia sercowego, udary mózgu oraz częsta amputacja kończyn – podkreśla dr Jerzy Gryglewicz z Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Te powikłania są na tyle obciążające, a nawet i niebezpieczne, że należy z nimi walczyć. Obecnie jest podejmowanych wiele działań, które mogą zapobiegać cukrzycy. Tak jak chociażby akcja w województwie małopolskim „Razem koordynujmy cukrzycę”.  Jej celem jest zainicjowanie programów zdrowotnych w regionie, które skutecznie wpłyną na zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu cukrzycy i towarzyszącym jej powikłaniom.

Województwo małopolskie jest na trzecim miejscu pod względem wykrywalności, ale to świadczy o tym, że ta choroba jest tutaj i trzeba robić wszystko, by wzmocnić te działania lokalnie w naszych gminach i powiatach, aby chorzy na tę chorobę otrzymali wsparcie od lokalnych samorządów – wskazuje Jarosław Szachetka, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Obecnie na finansowanie programów przeciwcukrzycowych można uzyskać aż 80 procent ponoszonych kosztów. Jest to dowód na to, że w tym zakresie polityka rządowa działa sprawnie – mówi wojewoda małopolski.

Rząd dostrzega potrzebę przeciwdziałania cukrzycy. Zgubnym skutkom, jakie cukrzyca niesie za sobą, trzeba przeznaczyć bardzo duże środki z budżetu państwa na leczenie cukrzycy. Jeśli programy profilaktyczne, rządowe będą realizowane wspólnie z samorządami, wtedy spadną nam koszty leczenia tego, czemu możemy wspólnie przeciwdziałać – zaznacza Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

W ramach kampanii społecznej przewidziano spotkanie dla władz samorządowych województwa małopolskiego i warsztaty edukacyjne dla pacjentów. Akcję „Razem koordynujmy cukrzycę” zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej oraz władze samorządowe województwa małopolskiego.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl