Kolejna lekcja historii w terenie przygotowana przez IPN

Pod hasłem Kryptonim „Dorsze” 1941 odbędzie się pod koniec września rajd edukacyjny i konkurs wiedzy historycznej dla młodzieży szkolnej z woj. łódzkiego. Lekcję historii w terenie przygotowało Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

Jak poinformowała PAP Marzena Kumosińska z łódzkiego Instytutu Pamięci Narodowej, rajd będzie poświęcony postaci Marii Jasińskiej, żołnierzowi Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej, która brała udział w przerzutach brytyjskich oficerów – uciekinierów z obozów jenieckich z terenów III Rzeszy na tereny Generalnego Gubernatorstwa.

Operacja, która prowadzona była przez Polskie Państwo Podziemne nosiła kryptonim „Dorsze”. W pobliżu niemieckich obozów jenieckich funkcjonowała akowska sieć łączności i placówki kurierskie. W Łodzi i w pobliskich miejscowościach AK zorganizowała kilka lokali, w których chronili się zbiegli z niemieckiej niewoli żołnierze alianccy. Uratowanych jeńców odsyłano do oddziałów partyzanckich lub po wyekwipowaniu – wraz z polskimi przewodnikami – ruszali oni w dalszą drogę. Szlak przerzutu wiódł przez Bałkany do Turcji.

Instytut Pamięci Narodowej zwraca uwagę, że celem wrześniowej lekcji historii jest zapoznanie uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z działalnością przerzutową ZWZ-AK z terenów okupowanej Polski do Wielkiej Brytanii. Łódzkie struktury Armii Krajowej odegrały na tych szlakach ważną rolę.

Według Instytutu na szczególną pamięć zasługuje harcerka, żołnierz Armii Krajowej, aptekarka Maria Eugenia Jasińska, którą Niemcy zamordowali za udzielanie pomocy zbiegłym z niewoli niemieckiej Brytyjczykom. Wyrok wykonano 20 kwietnia 1943 r., a 10 listopada 1944 r. komendant Okręgu Łódź AK ppłk Michał Stempkowski odznaczył ją Krzyżem Virtuti Militari.

Jak informuje Kumosińska trasa rajdu, który odbędzie się w czwartek 29 września, obejmuje przemarsz szlakiem operacji „Dorsze” lasami wokół węzła kolejowego Koluszki, zwiedzanie cmentarzy wojennych i miejsc pamięci w rejonie Justynowa, Gałkówka, Kaletnika. Zakończenie rajdu zaplanowano w Szkole Podstawowej w Różycy. Przygotowano dwie trasy: Justynów–Gałków–Kaletnik–Różyca oraz Eminów–Będzelin–Różyca. Obie o długości ok. 13 km.

Pisemne zgłoszenia uczestnictwa w rajdzie będą przyjmowane do 20 września w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Łodzi.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl