fot. flickr.com

K. Smoliński: Komisja ds. VAT nie dostała usprawiedliwienia nieobecności Donalda Tuska

Wiceszef komisji śledczej ds. VAT Kazimierz Smoliński powiedział PAP, że komisja nie otrzymała „żadnego sygnału” od Donalda Tuska ani jego pełnomocnika w sprawie nieobecności byłego premiera na środowym przesłuchaniu. Mec. Roman Giertych zapewnił, że w ubiegłym tygodniu wysłał pisemne usprawiedliwienie nieobecności.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT Kazimierz Smoliński (PiS) poinformował PAP, że do dziś nie wpłynęło usprawiedliwienie nieobecności Donalda Tuska na posiedzeniu komisji.

„Rozmawiałem o godz. 12.00 z pracownikami sekretariatu komisji i odpowiedzieli mi, że nie ma żadnego sygnału ani od osoby wezwanej, ani od pełnomocnika” – powiedział.

Dodał, że były premier wciąż nie ma formalnie ustanowionego pełnomocnika przed komisją.

„Tak bywa, że się wysyła pełnomocnictwo razem z usprawiedliwieniem (…) Nie wiem, co się stało z usprawiedliwieniem, ale do komisji ono nie wpłynęło” – podkreślił wiceprzewodniczący komisji.

Z kolei mec. Roman Giertych zapewnił dziś w rozmowie z PAP, że w ubiegłym tygodniu wysłał do komisji pisemne usprawiedliwienie o niemożności stawiennictwa b. premiera na przesłuchaniu.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, pytany dziś przez dziennikarzy w Brukseli, czy pojawi się na przesłuchaniu przed sejmową komisją śledczą, powiedział, że w tym tygodniu nie będzie to możliwe.

„W zeszłym tygodniu mój pełnomocnik poinformował, że jestem dokładnie od jutra na czele delegacji europejskiej w kilku państwach azjatyckich, ale jestem przekonany, że pełnomocnik znajdzie z komisją datę, która będzie możliwa” – zaznaczył.

Donald Tusk zwrócił uwagę, że zawsze stawia się na wezwania organów państwa polskiego.

„W tym tygodniu nie będzie to możliwe, ale na pewno znajdziemy czas, taki, który będzie można uzgodnić” – dodał.

Donald Tusk był współtwórcą i przewodniczącym Platformy Obywatelskiej (2003 – 2014), dwukrotnie stał na czele rządu koalicji PO-PSL. Po raz pierwszy w latach 2007 – 2011 i po raz drugi w latach 2011 – 2014.

Komisja śledcza ds. VAT powołana została na początku lipca 2018 roku. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję, jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, „w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych”.

PAP/RIRM

 

drukuj