IPN zaprezentował projekt „Mapa Miejsc Pamięci Narodowej”

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował swój pierwszy wirtualny projekt „Mapa Miejsc Pamięci Narodowej”. W wydarzeniu w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” wzięli dziś udział m.in. przedstawiciele władz Instytutu.

„Mapa Miejsc Pamięci Narodowej” to aplikacja multimedialna – efekt prac zespołu historyków, archeologów, grafików i programistów. Ma na celu prezentację przestrzenną dorobku Biura Poszukiwań i Identyfikacji oraz podążanie śladami zbrodni w niedostępne do niedawna warszawskie miejsca kaźni. W pierwszej odsłonie aplikacja umożliwia poznanie historii prac poszukiwawczych na tzw. Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Za pomocą nowoczesnej grafiki użytkownik może cofnąć się w czasie do lat 40. i 50. Może podążyć śladem specjalistów IPN pracujących w kwaterze „Ł” w latach 2012–2017 – tłumaczył podczas prezentacji wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Każdy, kto skorzysta z tej aplikacji będzie mógł także zobaczyć, gdzie odnajdywaliśmy szczątki naszych bohaterów. Osoby zidentyfikowane zostały zaznaczone w konkretnych miejscach. Przybliżając się do jednego z nich możemy zobaczyć, czyje szczątki w tym miejscu zostały odnalezione. (…) Możemy zobaczyć także miejsce, gdzie odnaleźliśmy szczątki legendarnego mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i jego najbliższych współpracowników – powiedział prof. Szwagrzyk.

Projekt w kolejnych etapach będzie rozbudowywany o miejsca-symbole komunistycznego terroru na mapie Warszawy, m.in. były Areszt Śledczy przy ul. Rakowieckiej, Areszt NKWD przy ul. Strzeleckiej czy miejsca więziennych pochówków na Cmentarzu Bródzieńskim i na Służewie.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl