fot. mpips.gov.pl

E. Rafalska apeluje o respektowanie przepisów ograniczających handel w niedziele

O respektowanie przepisów ograniczających handel w niedziele i święta zaapelowała do przedsiębiorców minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podkreśliła, że wolne niedziele to wspólne osiągniecie, wspólne dobro i wspólna wartość.

W opublikowanym w poniedziałek piśmie szefowa MRPiPS podkreśliła, że rozwiązania przyjęte w ustawie są efektem prac parlamentarnych nad obywatelskim projektem. Wskazała, że ich celem było znalezienie kompromisu możliwego do zaakceptowania przez wszystkie podmioty i rozważane były „zarówno aspekty gospodarcze, jak i kulturowe, światopoglądowe czy szeroko rozumiane koszty społeczne”.

„Dlatego niezrozumiałe jest dziś to, że jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów mnożą się pomysły na ich obchodzenie” – napisała minister.

Przyznała, że nowe przepisy początkowo mogą być „przedmiotem interpretacji”, jednak „niedopuszczalne jest naginanie czy omijanie prawa podyktowane wyłącznie chęcią zysku i w efekcie stanowiące nieuczciwą konkurencję wobec rzetelnie działających placówek handlowych”.

Minister zwróciła się do wszystkich przedsiębiorców prowadzących działalność handlową z apelem „o respektowanie przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta”.

„Uczciwy i odpowiedzialny (pracodawca) buduje swoją pozycję ekonomiczną wspólnie z pracownikami. Wierzę, że taka jest właśnie większość pracodawców w Polsce. Dlatego mam nadzieję, że wolne niedziele będą traktowane przez wszystkich, jako wspólne osiągniecie, wspólne dobro i wspólna wartość, służąca lepszemu zrównoważeniu obowiązków zawodowych i rodzinnych” – napisała Elżbieta Rafalska.

PAP/RIRM

drukuj