Drugi dzień szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach

W Katowicach trwa szczyt klimatyczny. Delegacje z całego świata negocjują w jakiś sposób wprowadzić w życie porozumienie paryskie. Zakłada ono ograniczenie wzrostu temperatury na świecie m.in. poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla.

Człowiek, przyroda, technologia – to na tych trzech fundamentach Polska chce realizować politykę klimatyczną i zachęca do tego inne państwa. Okazją do tego są specjalne deklaracje. Pierwsza dotyczy sprawiedliwej transformacji.

– Podkreśla, że w ramach transformacji energetycznej trzeba uwzględniać również wszystko, co się wiąże z ludźmi – wskazuje premier Mateusz Morawiecki.

Druga ważna deklaracja, którą Polska przygotowała wspólnie z Wielką Brytanią, dotyczy promocji elektromobilności – mówi Michał Kurtyka, prezydent COP24 w Katowicach.

– To największe globalne porozumienie, partnerstwo na temat rozwoju tej technologii. Polska pozycjonuje się tutaj jako lider, również jako hub, jeśli chodzi o promocje i rozwój tej technologii – zaznacza Michał Kurtyka.

Polska nie tylo składa deklaracje, ale również realizuje plan rozwoju elektromobliności. Do 2028 roku 30 proc. transportu publicznego ma być zeroemisyjne.

– Polska dzisiaj przeprowadza największy w UE przetarg na autobusy elektryczne – 1077 autobusów – i to jest wyraźny dowód na to, że przesuwamy się w kierunku elektromobilności w transporcie publicznym – akcentuje Mateusz Morawiecki.

Inicjatywę na rzecz rozwoju elektromobliności poparło kilkadziesiąt państw, m.in. Chiny, Meksyk, Hiszpania, Niemcy, Francja oraz Luksemburg.

– Jestem pod wielkim wrażeniem programu, dzięki któremu Polska chce rozpocząć zmianę transportu publicznego – mówi prezydent Luksemburga Grand Duke.

– To będzie bardzo mocny polityczny przekaz, który płynie dzisiaj z Katowic – zapewnia minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

W ramach inicjatywy ma być realizowana nie tylko współpraca miedzy krajami, ale przede wszystkim między naukowcami, przedsiębiorcami oraz regionami i miastami. Warunki do tej współpracy ma stworzyć specjalny fundusz powołany przez Polskę wspólnie z Bankiem Światowym.

– Polska wpłaci na ten fundusz 2 mln dolarów. Liczymy na to, że będziemy mieli szereg kolejnych większych deklaracji – zaznacza Michał Kurtyka.

W przyszłym roku w Polsce odbędą się też największe na świecie targi elektromobliności. Propozycja Polski i Wielkiej Brytanii wpisuje się w realizację porozumienia paryskiego i jest nam bardzo potrzebna – mówi sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

– Globalny transport odpowiada obecnie za ok. jedną trzecią globalnej emisji CO2. Dziś na świecie jeździ ok. 1 mld samochodów, a w 2040 r. liczba samochodów na drogach się podwoi – podkreśla Antonio Guterres.

Trzecia deklaracja zaproponowana przez Polskę dotyczy roli lasów w równoważeniu emisji CO2. Nasz kraj chce promować zrównoważoną gospodarkę leśną i dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi państwami.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl