Dr G. Piątkowski: Istotne jest to, abyśmy we współpracy z USA tworzyli geopolitykę naszego regionu

W interesie Polski jest to, aby USA nas wsparły, np. jeśli chodzi o kwestie tworzenia większej współpracy w ramach Trójmorza – mówił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja politolog dr Grzegorz Piątkowski.

Współpraca w promocji inicjatywy Trójmorza – to jedno z najnowszych założeń wspólnych działań Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Dokument w tej sprawie podpisał w piątek w Waszyngtonie z tamtejszym ośrodkiem doradczym Radą Atlantycką prezes PZU Paweł Surówka. Porozumienie zostało zawarte na trzy lata. Oprócz rozwijania współpracy regionalnej w ramach Trójmorza, przewiduje też współpracę w dziedzinie międzynarodowych projektów energetycznych.

Istotne jest to, abyśmy we współpracy z USA tworzyli geopolitykę naszego regionu – mówił dr Grzegorz Piątkowski.

– Sami na pewno nie będziemy w stanie przeciwstawić się albo Rosji, albo Niemcom. (…) W interesie Polski jest to, aby USA nas wsparły, np. jeśli chodzi o kwestie tworzenia większej współpracy w ramach Trójmorza, abyśmy byli w stanie np. blokować gazociąg rosyjski Nord Stream – wskazał politolog.

Ponadto Rada Atlantycka zobowiązała się umacniać rolę PZU. Jednym z elementów wspólnych działań ma być doroczna konferencja inwestycyjna w Stanach Zjednoczonych. Jej celem będzie wzmocnienie związków gospodarczych oraz znaczenia roli biznesu i inwestycji w Europie Środkowo–Wschodniej.

Dr Grzegorz Piątkowski stwierdził, że podpisane porozumienie może przynieść szereg korzyści dla obu stron.

– Po pierwsze, dla USA jedną z najistotniejszych kwestii jest sprawa ekonomiczna, aby te kontakty pomiędzy Polską a USA były silne na bazie ekonomicznej, bo to później przemawia do elit rządzących w Stanach Zjednoczonych. Po drugie – chodzi także o geopolitykę. USA dokonują pewnego przewartościowania swojej polityki, kładąc coraz większy nacisk na Pacyfik, na kraje Azjatyckie. Dlatego też niesłychanie istotne jest to, abyśmy nie wypadli z tego obiegu, ze sfery zainteresowania Stanów Zjednoczonych. Na szczęście wszystkie czynniki wskazują, że współpraca polsko-amerykańska będzie się świetnie dalej toczyła – akcentował.

Amerykański ośrodek doradczy Rada Atlantycka to jeden z najbardziej wpływowych i zasobnych finansowo think thanków w Waszyngtonie.

Tuż po podpisaniu porozumienia z Polską, prezes Rady powiedział, że współpraca z PZU, jedną z największych spółek kapitałowych w regionie, jest szalenie ważna.

A zawarty dokument wpisuje się w obchody stulecia amerykańsko–polskiego partnerstwa. Jest też inwestycją w rozwijający się strategiczny sojusz i więzi gospodarcze pomiędzy Polską a USA.

RIRM

drukuj