fot. wikipedia

Dr A. Kozicki: Decyzja o nie wystawieniu przez PiS kandydata na prezydenta Gdańska jest słuszna

Obserwatorzy sceny politycznej z uznaniem przyjęli decyzję PiS-u o niewystawianiu kandydata na prezydenta Gdańska. Przeprowadzenie wyborów uzupełniających w tym mieście będzie konieczne po tym, jak zamordowany został Paweł Adamowicz. 

Komisarz wyborczy wygasił już mandat polityka. Prawdopodobnie komisarzem w tym mieście będzie I zastępca prezydenta miasta Aleksandra Dulkiewicz.

Kilka miesięcy temu Paweł Adamowicz pokonał w drugiej turze kandydata Zjednoczonej Prawicy Kacpra Płażyńskiego. Teraz PiS zdecydowało, że nie wystawi swojego kandydata.

Politolog dr Aleksander Kozicki uważa, że decyzja partii rządzącej jest słuszna, ponieważ prowadzi do tonowania nastrojów społecznych.

– Decyzja o niewystawianiu kandydata rekomendowanego przez PiS do funkcji prezydenta miasta Gdańska jest decyzją słuszną, ponieważ powoduje wystabilizowanie nastrojów społecznych w Gdańsku, które są zantagonizowane po śmierci prezydenta Adamowicza. Trzeba pamiętać o tym, że wystawienie ewentualnego kandydata na prezydenta Gdańska i jego ewentualny sukces jest wysoce problematyczny. W Gdańsku jednak środowiska liberalne są bardzo silne – podkreślił dr Aleksander Kozicki.

Uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza rozpocznie w czwartek sesja Rady Miasta w Dworze Artusa. Wezmą w niej udział radni wszystkich kadencji od 1990 roku.

Późnym popołudniem trumna z ciałem samorządowca zostanie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności. W piątek pochód z trumną prezydenta przejdzie do Bazyliki Mariackiej. Tam w sobotę sprawowana będzie Msza św. pogrzebowa. W uroczystościach wezmą udział prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

RIRM

drukuj